Zástupce Emmanuela Macrona předložil radikální návrh ústavního zákona, který má přiznat volební právo všem cizincům ve francouzských komunálních volbách, a vysloužil si ostrou kritiku konzervativců, kteří varují, že pokud bude takový zákon přijat, hrozí celé zemi neblahé důsledky. (Foto: Flickr)

Sacha Houlie, zakladatel hnutí Mládež s Macronem, přichází do Elysejského paláce na inauguraci Emmanuela Macrona do funkce francouzského prezidenta, neděle 14. května 2017 v Paříži.

V současné době mají právo volit v těchto typech voleb pouze cizinci pobývající ve Francii z Evropské unie. Nicméně Sacha Houlié, poslanec ve francouzském městě Vienne za stranu Emmanuela Macrona Renesance – která se nedávno přejmenovala z La République En Marche! (LaREM) – říká, že cizinci by měli mít možnost nejen volit, ale také kandidovat do volených funkcí.

„Toto uznání už dávno mělo přijít. Dlužíme ho však těm, kteří se často a dlouho podíleli na dynamice naší společnosti,“ řekl Houlié, který také odsoudil podle něj „diskriminaci mezi dvěma kategoriemi cizinců“.

Politici z konzervativních a pravicových politických uskupení sklízejí kritiku za navrhovanou změnu volebních zákonů v zemi.

„Budu proti tomuto projektu vystupovat ze všech sil,“ varuje Eric Ciotti, poslanec z Nice za Republikány a kandidát na předsedu své strany.

Strana Marine Le Penové návrh zákona rovněž rychle zatratila.

„Zatímco (ministr vnitra) Gérald Darmanin burcoval média kvůli (neúspěšnému) vyhoštění islamisty, macronisté v tichosti předložili návrh zákona o volebním právu pro cizince, tedy o konečném zabrání jejich země Francouzům. RN najdou na své cestě!“ napsal Jordan Bardella, předseda Národního shromáždění (RN).

Krok umožnit cizincům ze zemí mimo EU hlasovat ve francouzských volbách již dlouho prosazuje levice, včetně bývalého prezidenta Hollanda. Levicové strany, které téměř jednotně podporují masovou imigraci na celém Západě, dlouhodobě považují náhradní přistěhovalectví za prostředek k zajištění trvalé volební většiny. Například údaje z posledních voleb ukazují, že 85 % muslimů nakonec hlasovalo pro Macrona, což ukazuje, proč jeho strana může mít takový zájem na přeměně většího počtu cizinců v silnější volební blok. Tato strategie levice se snaží nabídnout co nejvíce možností přístupu k volbám cizincům, včetně neobčanů. Zákony, jako je ten, který prosazují politici Macronovy strany, se objevily ve městech, jako je New York. Tamní soudce však nedávno rozhodl, že zákon je nezákonný.

Existují náznaky, že sám Macron nemusí být nutně nakloněn této myšlence, alespoň zatím ne, když proti ní vystoupil jeho vlastní ministr vnitra.

„Ministr vnitra je rozhodně proti tomuto opatření,“ uvedl úředník pracující pro ministra Géralda Darmanina.

I kdyby Národní shromáždění a Senát přijaly text v současném znění, cesta k uzákonění by byla ještě dlouhá, protože navrhovaný ústavní zákon by musel být ještě přijat v celostátním referendu.

Zdroj: rmx.news