Kevin McCarthy se stal oficiálním předsedou Sněmovny reprezentantů. Kalifornský republikán zvítězil po historickém 15. kole hlasování a dramatickém sledu událostí na půdě Sněmovny reprezentantů v pátek pozdě večer. (Foto: Flickr)

Výsledek také znamenal, že zvolení zástupci konečně složili přísahu jako členové 118. Kongresu a Sněmovna se může pustit do práce.

McCarthy několik dní napjatě vyjednával s malou, ale kritickou skupinou krajně pravicových konzervativních zákonodárců, kteří vznášeli rozsáhlé požadavky na ústupky, jež by v podstatě usnadnily sesazení předsedy a oslabily pravomoci úřadu předsedy řídit legislativní agendu a přidělovat funkce ve výborech.

Poté, co se McCarthymu nepodařilo ve 14. kole hlasování v pátek pozdě večer získat post předsedy sněmovny, sněmovna zrušila návrh na přerušení hlasování do pondělí a místo toho se rozhodla pokračovat v hlasování v 15. – a nakonec konečném – kole hlasování.

McCarthy z něj vyšel vítězně poté, co republikáni Andy Biggs a Eli Crane z Arizony a Bob Good z Virginie hlasovali „pro“, čímž se snížila hranice podpory, kterou lídr GOP potřeboval k vítězství.

McCarthy je členem Světového ekonomického fóra.

Zdroj: npr.org