Jako poslední znamení, že Washington neustupuje od své zvýšené vojenské podpory demokratickému ostrovu Tchaj-wan, a ve chvíli, kdy opakovaně dochází k intenzivním náletům letadel PLA, proplulo americké námořnictvo Tchajwanským průlivem s dalším torpédoborcem. (Foto: Youtube / ilustrační)

Sedmá flotila námořnictva ve čtvrtek oznámila, že její torpédoborec s řízenými střelami Chung-Hoon uskutečnil tuto plavbu v rámci svého závazku vůči „svobodnému a otevřenému Indopacifiku“.

„Torpédoborec USS Chung-Hoon třídy Arleigh Burke s řízenými střelami provedl 5. ledna (místního času) rutinní průjezd Tchajwanským průlivem ve vodách, kde v souladu s mezinárodním právem platí svoboda plavby a přeletu na volném moři,“ oznámila kancelář pro styk s veřejností 7. flotily námořnictva.

„Průjezd lodi Chung-Hoon Tchajwanským průlivem demonstruje závazek Spojených států ke svobodnému a otevřenému Indopacifiku,“ dodalo námořnictvo.

Minulý měsíc čínské ministerstvo zahraničí obvinilo Pentagon, že se snaží provokativním průjezdem přes Tchajwanský průliv vyvolat nové napětí. Zároveň čínská armáda v posledních měsících několikrát porušila střední linii Tchajwanského průlivu jak ve vzduchu, tak na moři – tento vzorec se rozrostl až po provokativní srpnové návštěvě Nancy Pelosiové v Tchaj-peji.

V roce 2022 se počet vpádů čínských vojenských letadel do tchajwanské zóny protivzdušné obrany ve srovnání s předchozím rokem téměř zdvojnásobil, jak vyplývá z přehledu čísel časopisu Newsweek:

Čínské vojenské letouny, většinou stíhačky, byly v roce 2022 v identifikační zóně protivzdušné obrany ostrova, východně od střední linie Tchajwanského průlivu, zaznamenány v 1 737 případech, což je nárůst oproti 972 případům v předchozích 12 měsících, ukázala statistika sestavená americkými analytiky Geraldem Brownem a Benem Lewisem.

Mezitím, jak jsme poznamenali na začátku tohoto týdne, se Siův nově jmenovaný čínský ministr zahraničí Čchin Gang usilovně snaží o „změkčení“ a průlom ve vztazích mezi USA a Čínou.

Poté, co se minulý pátek ujal funkce, předtím působil jako velvyslanec v USA, napsal v novém článku pro Washington Post zveřejněném ve středu, že soupeření mezi USA a Čínou „by nemělo být hrou s nulovým součtem“, a dále tvrdí, že „svět je dostatečně široký, aby se Čína i USA mohly rozvíjet a prosperovat“.

Ujistil, že „rozdělení neslouží ničímu zájmu“, ale že zdravé vztahy včetně ekonomické spolupráce „zůstanou důležitým posláním“ v jeho nové roli nejvyššího pekingského diplomata, ale i nadále platí, že „zlepšení vztahů vyžaduje práci obou stran,“ napsal.

Čchin vyzval ke „stabilitě“ vztahů, a to ironicky právě před oficiálními jednáními obchodní delegace USA a Tchaj-wanu, která se uskuteční příští týden navzdory odsouzení Číny.

Jak zdůrazňuje South China Morning Post, Bílý dům je do toho zapojen: „Cesta – vzácná návštěva představitelů americké exekutivy na Tchaj-wanu od nástupu prezidenta Joea Bidena do úřadu – bude znamenat druhé kolo osobních rozhovorů o obchodní iniciativě a první, které se uskuteční na ostrově. Washington a Tchaj-pej se na rozhovorech dohodly v červnu,“ upřesňuje zpráva.

Zdroj: scmp.com