Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová pro televizní kanál Rete4 uvedla, že o záměru Ruska zaútočit na Ukrajinu mohou mluvit jen „blázni“ bez morálky. (Foto: Wikimedia)

„Když v posledních dvou měsících čteme v západních médiích, slyšíme prohlášení z Bílého domu a Downing Street, že Rusko hodlá zaútočit (na Ukrajinu), uvědomujeme si, že toto tvrzení může vyslovit jen šílenec, blázen, morálně deprivovaný a zabývající se podvrhy,“ řekla Zacharovová.

Zdůraznila, že USA hovoří o údajné připravenosti Ruska k agresi, ale „nechtějí slyšet, že hovoříme o přesunech vojsk uvnitř ruského území“. 

„Vše, co se děje nyní, se již Západu stalo,“ řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí a uvedla paralely s invazí do Iráku v roce 2003.

Dodávky ruského plynu, jejich právní a reputační záruky podle ní dráždí USA, protože se jedná o obrovský podíl na trhu, který chtějí získat.

„Vymýšlejí si situace kolem Ukrajiny… snaží se dát projektu Nord Stream 2 klacky pod nohy, aby přesvědčili Německo, aby se ho vzdalo a sami dobyli tento trh a začali dodávat své zdroje,“ uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí.

Jak zdůraznila Zacharovová, Itálie může v takové situaci využít svého práva veta v Evropě ve prospěch vztahů s Ruskem.

„Itálie může při hlasování o sankcích využít veta. Itálie je členem NATO, má hlasovací právo. Podle dokumentů mají všechny hlasy členů NATO stejnou váhu. A v určitém okamžiku můžete říct: Přestaňte. Chcete mír, chcete plyn, chcete vzájemné investice, chcete, aby do Itálie jezdili ruští turisté,“ řekla italskému novináři.