Speciální jednotky americké armády chtějí zahájit výrobu ruských zbraní, píše americký časopis The National Interest, který se věnuje vojenským a politickým otázkám.

Bylo oznámeno, že Velení speciálních operací USA (USSOCOM) už nabídlo granty společnostem, které mohou odhalit a zdokonalit technologii výroby modernizovaného kulometu Kalašnikov a velkorážního kulometu NSV Uťos a vyrobit jejich kopie.

Američtí vojáci přitom žádají, aby potenciální budoucí výrobci mohli sami získat výkresy, potřebné součásti a materiály — ze strany USSOCOM v tom žádná pomoc nebude.

Podotýká se rovněž, že hlavní podmínkou financování společností v případě jejich úspěchu bude výroba kopií ruských zbraní výhradně na území USA a za použití součástí a materiálů vyráběných v této zemi. Kromě toho se mohou výroby zúčastnit jen občané USA.

The National Interest nevylučuje, že dva ruské kulomety je teprve začátek a že v budoucnu může Velení speciálních operací požadovat také kopie jiných zahraničních zbraní.

Časopis předpokládá, že tato iniciativa je pravděpodobně spojena s tím, že USA hodlají zásobovat kopiemi zbraní různé skupiny v nestabilních regionech, jako je Sýrie nebo Irák, a přitom Washington nechce vyžebrávat ruské zbraně na trhu.

Rostec reaguje

Statní společnost Rostec uvedla, že pokud má někdo zájem o legální spolupráci, může se obrátit na Rosoboronexport.

„Jinak jde o nelegální kopírování ruského vývoje. Jednoduše řečeno o krádež,“ zdůraznil Rostec.

Koncern Kalašnikov oznámil, že nevěděl o plánech Američanů na kopírování kulometu, informuje RBK.

„Ale nejsme překvapeni, opět to zdůrazňuje spolehlivost a kvalitu našich zbraní," uvedli v koncernu.

Zdroj:  nationalinterest.org