Ruský prezident Vladimir Putin okomentoval slova vítěze druhého kola prezidentských voleb na Ukrajině Volodymyra Zelenského o vydávání ukrajinských pasů Rusům. (Foto: Sputnik)

„Opravdu to tak řekl? To je moc dobře. <…> Pokud udělí Rusům občanství a my v Rusku udělíme občanství Ukrajincům, pak se postupně dostaneme k výsledku, o kterém jsem mluvil. To znamená, že budeme mít společné občanství,“ řekl ruský lídr novinářům po slavnostním předání medailí pod názvem Hrdina práce.

Navíc, pokud jde o porušení práv, hlava státu doporučila Kyjevu, aby „začali u Gruzínů“. Podle Putina by Ukrajina měla vrátit ukrajinský pas bývalému prezidentovi Gruzie a bývalému guvernérovi oblasti Oděsy Michailu Saakašvilimu, protože „byl nezákonně zbaven občanství“.

Ve středu Putin podepsal výnos o zjednodušeném přijímání ruských pasů obyvateli LLR a DLR. Prezident řekl, že Moskva nemá nejmenší touhu dělat Kyjevu problémy, ale situace s právy na Donbasu přesahuje hranice.

Připustil také, že všichni obyvatelé Ukrajiny budou moci brzy získat ruské pasy zjednodušeným způsobem.

Volodymyr Zelenskyj nazval rozhodnutí Moskvy pokusem „svést občany Ukrajiny“ a zdůraznil, že Kyjev chce „chránit, poskytovat azyl a ukrajinské občanství všem, kteří jsou připraveni bojovat za svobodu“.

Dne 21. dubna se na Ukrajině konalo druhé kolo prezidentských voleb. Po zpracování všech záznamů získal Zelenskyj 73,22 % hlasů. Oficiální výsledky hlasování budou vyhlášeny 30. dubna.