Nedávno americký archiv Národní bezpečnosti zveřejnil dokumenty 1990-1991, pokud jde o otázky sjednocení Německa a přítomnost NATO ve východní Evropě. Podle dokumentů, Gorbačov souhlasil se sjednocení NDR se Spolkovou republikou Německo a odvodem sovětských vojsk výměnou za záruku zákazu rozšiřování NATO.


Jeden z dokumentů potvrzuje, že při setkání se sovětskými diplomaty v Moskvě, které se konalo 9. února.1990, americký ministr zahraničí James Baker oficiálně oznámil (!), že Washington „je připraven poskytnout železnou záruku“, že se hranice NATO ani o píď neposunou na východ výměnou za spolupráci se Sovětským svazem při sjednocení Německa. Poté, téměř o týden později první a jediný prezident SSSR Michail Gorbačov oznámil souhlas k jednání o znovusjednocení Německa.

Nicméně, americká vláda rozhodla, že „zcela vyloučit možnost rozšíření aliance není rentabilní“. Výsledkem je, že do konce února 1990, „odkazy na nerozšiřování zmizely z jednání“ a Gorbačov nemohl vrátit své slovo.

„Z řady dalších dokumentů vyplývá, že se Američané snažili dlouhou dobu přesvědčit Sovětský svaz z neexistence důvodů pro obavy z dalšího rozšiřování NATO, například během jeho návštěvy v Moskvě v květnu 1990, Baker hovořil o dvoustranné spolupráci při vytváření nové Evropy,“ citovala LAT ruská média.

Je třeba dodat, že bývalý americký ministr obrany William Perry vydal prohlášení, že „odpovědnost za problémy ve vztazích mezi Ruskem a Amerikou je na Washingtonu“, který se „postavil arogantně k prioritám Moskvy v oblasti bezpečnosti“.

Zdroj: pz.cz