Ve středu v americkém Washingtonu šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák podepsal bilaterální memorandum o porozumění v oblasti mezinárodní rozvojové spolupráce mezi vládou Spojených států, jednající prostřednictvím rozvojové agentury USAID, a Ministerstvem zahraničních věcí a evropských záležitostí SR (MZVaEZ SR), uvádí Nezávislý deník Nový Čas.

Podle portálu je Slovensko první zemí střední a jihovýchodní Evropy přijímající americkou rozvojovou pomoc, která podepsala s USA tento typ smlouvy.

TASR o tom informoval tiskový odbor MZVaEZ SR. Podpisem memoranda obě země podle stanoviska zahájily praktickou spolupráci skrz společné projekty v regionu západního Balkánu a v zemích Východního partnerství EU.

„Jsem hrdý na to, že se Slovensku podařilo v tak krátkém časovém rozmezí přeměnit z přijímacího státu na rozvojového dárce. Dnešní podpis memoranda s USAID United States Agency for International Development zdůrazňuje tento úspěch a vyjadřuje společnou snahu Bratislavy a Washingtonu o udržitelný rozvoj v zemích Východního partnerství a západního Balkánu," řekl Lajčák.

Prvním výsledkem zahájené spolupráce bude společný projekt v Moldavsku, který se bude realizovat v oblasti rozvoje místních samospráv.

Jak zároveň uvádí portál, budou během projektu využívány autentické zkušenosti SR v dané oblasti.

Zdroj: cas.sk