Ukrajinské námořní bezpilotní letouny budou hrát klíčovou roli při plánovaném osvobozování Černého moře, prohlásil nejvyšší kyjevský politik dohlížející na vývoj bezpilotních zbraní v návaznosti na známé útoky na ruskou lodní dopravu v regionu. (Foto: Flickr / ilustrační)

Mychajlo Fjodorov řekl týdeníku Newsweek, že díky válce se jeho země stala světovým lídrem v technologii bezpilotních zbraní, a to jak ve vzduchu, tak na moři. Jako ukrajinský vicepremiér pro inovace, vzdělávání, vědu a technologický rozvoj dohlíží na rozsáhlé portfolio a zároveň zastává funkci ministra pro digitální transformaci.

Ve svém projevu minulý pátek uprostřed série útoků námořních dronů na ruskou lodní dopravu a námořní cíle v Černém moři Fedorov uvedl, že ruská invaze do země nadopovala a formovala vývoj kyjevských vodních kamikadze dronů.

„Námořní dron je unikátní a utajovaný ukrajinský vývoj,“ řekl vicepremiér.

„Každý námořní dron je vybaven systémem autopilota, videosystémy, včetně nočního vidění, speciálními komunikačními prostředky chráněnými před elektronickým bojem nepřítele, záložními komunikačními moduly, bojovou hlavicí, pozemní autonomní řídicí stanicí, přepravními a úložnými systémy a datovým centrem,“ uvedl Fedorov.

„Taková námořní flotila slouží k provádění speciálních operací a určitě má svou roli při osvobozování dočasně okupované černomořské pobřežní oblasti,“ dodal.

Zdroj: newsweek.com