Po ohromujícím zvolení konzervativní kandidátky Georgie Meloniové do funkce italské premiérky prohlásil francouzský protějšek, že EU bude „ostražitě“ čelit jakémukoli „ohrožení lidských práv“ ze strany demokraticky zvoleného lídra. (Foto: Twitter / BFMTV)

Francouzská premiérka Elisabeth Borneová v rozhovoru uvedla, že EU hodlá činnost první italské premiérky pečlivě prověřit.

„V Evropě máme soubor hodnot a samozřejmě budeme dbát na to, aby tyto hodnoty byly respektovány všemi, pokud jde o lidská práva a právo na potrat,“ prohlásila Borneová.

Meloni, který je katolík, již dříve slíbil, že v Itálii nedojde k potlačení potratů, ale vyjádřil přání, aby se ženám nabízelo více alternativ.

Komentáře francouzského premiéra přišly poté, co šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová pohrozila Itálii trestem za zvolení pravicové koaliční vlády.

Von der Leyenová prohlásila, že „máme nástroje“, pokud Itálie nebude „ochotna s námi spolupracovat“:

Tuto chabě zastřenou hrozbu vyslovil Matteo Salvini, šéf strany Lega (Liga), která by měla s Meloniho vládou vytvořit koalici.

„Jsou to nechutná slova, výhrůžný tón je nepřijatelný,“ vyzval Salvini a dodal: „Naše parlamentní skupina předloží návrh na vyslovení nedůvěry.“ Zdůraznil, že italský lid kontroluje, co se v jeho zemi děje, a ne „bruselští byrokraté“.

Po vítězství Meloniho strany Bratři Itálie následovalo hysterické mediální zpravodajství, v němž četné publikace varovaly před „návratem fašismu do Itálie“.

Tyto obavy vyvrátil mimo jiné bývalý levicový premiér Matteo Renzi, který je označil za „falešné zprávy“.

Zdroj: politico.eu