Americký prezident Donald Trump pohrozil Turecku ekonomickými opatřeními, rozhodne-li se Ankara zaútočit na syrské Kurdy. Podle jeho slov si USA rovněž nepřejí, aby Kurdové provokovali Turecko. (Foto: Flickr)

„Zahajujeme stahování (vojsk) ze Sýrie, což je dávno aktuální, zároveň mocně útočíme na to, co zbylo z chalifátu Islámského státu (zakázaný v RF) z různých bodů. Zaútočíme znovu z nejbližších základen, pokud se IS obnoví. Přivedeme Turecko na mizinu, zaútočí-li na Kurdy," napsal Trump na Twitteru.

Podle jeho slov si USA rovněž nepřejí, aby Kurdové provokovali Turecko.

„Rusko, Írán a Sýrie jsou největší beneficiáři dlouhodobé politiky USA pro likvidaci IS (teroristická organizace zakázaná v Rusku) v Sýrii, přirození nepřátelé. Máme z toho také prospěch, avšak nastal čas, abychom vrátili naše vojáky domů. Zastavme nekonečné války!" praví se v prezidentově zprávě.

Ministr zahraničí USA Mike Pompeopředtím prohlásil, že se v Sýrii nachází pár tisíc amerických vojáků, a jejich stažení z této země nezmění její schopnost k potřebným vojenským operacím.

Turecký prezident Tayyip Erdogannejednou říkal, že Ankara je připravena k zahájení operace východně od Eufratu a také v syrské Manbidži proti oddílům sebeobrany syrských Kurdů, nestáhnou-li je odtud USA.

Později oznámil rozhodnutí o odložení vojenské operace v Sýrii po telefonním rozhovoru s Trumpem 14. prosince, po kterém americký prezident přijal rozhodnutí o stažení vojsk ze Sýrie.

Trump v polovině prosince 2018 vyhlásil vítězství nad IS v Sýrii a poznamenal, že to bylo jedinou příčinou pobytu amerických vojáků v této zemi. Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová pak sdělila, že USA zahájily stahování vojsk ze Sýrie, avšak vítězství nad IS neznamená zrušení koalice. 11. ledna nejmenovaný americký vojenský úředník televizi Fox News sdělil, že USA stahují ze Sýrie vojenskou techniku, ale vojáci tam zatím zůstanou.

Reakce Turecka

„Přirovnat syrské Kurdy k Dělnické straně Kurdistánu (PKK), která je v USA na seznamu teroristických organizací, a k její syrské pobočce YPG (Kurdské síly sebeobrany) je fatální chyba. Turecko bojuje proti teroristům, nikoli proti Kurdům. Budeme hájit Kurdy a další Syřany před všemi teroristickými hrozbami. Turecko očekává, že USA budou respektovat naše strategické partnerství, a nechce, aby bylo zkaleno teroristickou propagandou," napsal Kalin na Twitteru.