Ve chvíli, kdy Washington pokračuje ve v podstatě nekonečném přísunu zbraní a finanční pomoci Ukrajině a kdy někteří představitelé obrany vyjadřují obavy z klesajících vlastních zásob Pentagonu, jedna země říká, že se vzdává vyzbrojování Kyjeva. (Foto: Australian Military)

Nový Zéland, který je jedním z partnerů pro sdílení zpravodajských informací „Five Eyes“, k nimž patří i USA, nyní tvrdí, že již nemůže držet krok s dodávkami, o něž Ukrajina žádá, aniž by vyčerpal své zásoby.

„Novozélandská vláda rozšířila sankce vůči klíčovým Rusům, ale nemůže poskytnout další vojenskou pomoc, protože nemá nic, co by Ukrajina chtěla,“ píše v úterý list The Canberra Times.

Ministr obrany Peeni Henare uvedl, že jeho země je „připravena poskytnout další smrtící pomoc, pokud by potřeby Ukrajiny odpovídaly jejím zásobám“.

Nejvyšší představitel obrany pak potvrdil, že v současné době je to tak, že armáda nemůže držet krok:

Henare v úterý na otázku, zda Nový Zéland zvažuje další vojenskou podporu, odpověděl, že požadavky neodpovídají „našemu současnému hodnocení a podle požadavků na schůzkách dárců, kterých jsem se účastnil“.

„Na těchto dárcovských schůzkách přišli s žádostí a jedná se o HIMARS, obranné systémy země-vzduch a také obranné systémy země-moře,“ řekl.

Příspěvek Nového Zélandu byl zatím – vzhledem k tomu, že se také jedná o malý tichomořský ostrovní stát – ve srovnání s evropskými zeměmi skromný a zaměřoval se na obranné vybavení, jako jsou například neprůstřelné vesty.

„Kdyby šlo o věci, které bychom si měli pořídit, trvalo by to roky, ale to nám nebránilo v poskytování vojenské pomoci,“ komentovala tento týden logistické problémy při pořizování a následné přepravě zbraní do zahraničí premiérka Jacinda Ardern.

Pohled na historické vojenské výdaje Nového Zélandu za poslední půlstoletí…

Jako významný spojenec Spojených států, který není členem NATO, a hlavní partner pro sdílení zpravodajských informací však Nový Zéland bezpochyby pomáhá americké misi na podporu ukrajinských sil v této oblasti. Rovněž slibuje další sankce a obvykle se podepsal pod jakékoli nové protiruské sankce USA a EU.

Zdroj: canberratimes.com.au