Finsko od pátku uzavírá své hranice pro ruské turisty – jako poslední ze sousedů Moskvy v EU. (Foto: Flickr)

Polsko, Estonsko, Lotyšsko a Litva uzavřely své hranice pro ruské turisty již dříve tento měsíc.

Rusové však budou moci i nadále navštěvovat rodinu nebo za prací a studiem ve Finsku, uvedl ministr zahraničí.

Rozhodnutí přichází poté, co se počet Rusů přijíždějících na hranice prudce zvýšil poté, co prezident Vladimir Putin povolal 300 000 vojenských záložníků.

Na hraničních přechodech se vytvořily fronty, protože lidé se snaží uprchnout, včetně dlouhých front na ruských hranicích do Gruzie, která pro cestování nevyžaduje víza.

Finsko, které má s Ruskem společnou hranici dlouhou 1 300 km a vyžaduje víza, rovněž hlásilo nárůst počtu lidí, kteří se po částečné mobilizaci snaží překročit hranici.

Finský ministr zahraničí Pekka Haavisto ve čtvrtek na tiskové konferenci uvedl, že mobilizační příkaz měl „významný dopad“ na jeho rozhodnutí.

„Cílem rozhodnutí je zcela zabránit současné situaci ruské turistiky do Finska a s tím souvisejícímu tranzitu přes Finsko,“ uvedl.

Opatření vstoupí v platnost o půlnoci a zakazuje také Rusům s turistickými schengenskými vízy vstup do země.

Pan Haavisto rovněž uvedl, že příliv Rusů je vnímán jako ohrožení mezinárodních vztahů Finska.

Rusové, kteří navštíví Finsko, budou nyní muset o vízum požádat předem v některém z ruských center, a to buď na základě pozvání od obchodního, nebo osobního kontaktu.

Začátkem tohoto měsíce se Evropská unie rovněž rozhodla zdražit a ztížit ruským občanům získání víz pozastavením platnosti vízové dohody mezi EU a Ruskem.

Zdroj: bbc.com