Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) v úterý zpochybnila možnost plošného očkování populace čtvrtou dávkou vakcíny proti koronaviru. (Foto: Flickr)

Agentura AFP uvedla, že opakované podávání posilovacích dávek každých několik měsíců by pravděpodobně nebylo udržitelnou strategií.

EMA rovněž vyjádřila přesvědčení, že šíření nové varianty koronaviru omicron posouvá covid-19 z fáze pandemie do fáze trvalého onemocnění, se kterým bude lidstvo schopno žít. Světová zdravotnická organizace (WHO) se k této otázce vyjádřila již dříve.

„Pokud by naše strategie spočívala v podávání posilovacích dávek každé čtyři měsíce, mohli bychom mít problémy s imunitní odpovědí,“ řekl Marco Cavaleri, zástupce EMA pro vakcinační strategie.

V takovém případě by podle něj také hrozilo, že lidé začnou být z neustálého podávání posilovacích dávek unavení.

„S omikronem se vedle očkování výrazně zvýší přirozeně získaná imunita (získaná překonáním nemoci). Rychle se přiblížíme scénáři, který se bude blížit endemičnosti,“ řekl Cavaleri.

V této souvislosti EMA odkázala na výsledky studií, které ukazují, že ačkoli je omikron infekčnější než dosud převládající varianta delta, riziko hospitalizace způsobené touto variantou je přibližně o polovinu až dvě třetiny nižší.

Zdroj: reuters.com