V pondělí se ve Francii očekávají celonárodní protesty, každoroční prvomájové demonstrace se shodují s pokračující nespokojeností s nepopulární březnovou důchodovou reformou prezidenta Emmanuela Macrona. (Foto: Twitter)

Jak uvádí NYTimes, francouzské úřady odhadují 500 000 až 650 000 protestujících po celé zemi – v Paříži jich může být až 100 000 nebo více. Dnešní vzplanutí demonstrací přichází po měsících nepokojů kvůli tomu, že francouzská Ústavní rada schválila Macronovu nepopulární důchodovou reformu, která zvýšila věk odchodu do důchodu z 62 na 64 let.

Navzdory tomuto rozhodnutí některé z nejmocnějších francouzských odborů tvrdí, že budou bojovat dál. Otázkou je, zda se tento hněv udrží po zbytek Macronova prezidentského období, nebo nakonec vyprchá.

Několik vrcholných odborových představitelů dalo jasně najevo, že se nevzdávají.

„Nesouhlasím s 64 lety. Nikdy je nepřijmu,“ řekl Laurent Berger, šéf největšího a nejumírněnějšího velkého francouzského odborového svazu CFDT. V ulicích dnes očekává „statisíce“, nebo dokonce „milion či 1,5 milionu“ demonstrantů.

„Macron se snaží postupovat bez ohledu na cokoli, ale lidé stojí na místě,“ řekl Antoine Bristielle, vedoucí oddělení průzkumů veřejného mínění ve výzkumném institutu Fondation Jean-Jaurès.

Dodal, že „asi 60 procent obyvatel říká, že se nechce pohnout z místa, pokud jde o důchodovou reformu“.

„K návratu k normálu nedojde, pokud nebude reforma stažena,“ řekla místnímu médiu RTL Sophie Binetová, šéfka Všeobecné konfederace práce, druhé největší odborové organizace ve Francii.

Navzdory několikaměsíčním demonstracím odbory nejeví známky ústupu a nadále vyvíjejí tlak na vládu.

Zdroj: nytimes.com