Rusko oznámilo, že v pátek uspořádá slavnostní anexi čtyř regionů, které právě provedly pětidenní referendum o připojení k Ruské federaci. (Foto: Flickr)

Půjde o závěrečný krok, kterým budou tato území fakticky prohlášena za území pod kontrolou Kremlu a jejich občané za nyní ruské.

„Zítra se v Sále svatého Jiří ve Velkém kremelském paláci v 15:00 (12:00 SEČ, tj. 8:00 východoamerického času) uskuteční slavnostní podpisový ceremoniál o připojení nových území k Rusku,“ předeslalo ve čtvrtek prohlášení Kremlu.

Kromě toho se očekává, že Putin pronese „významný“ projev, uvedl v prohlášení Dmitrij Peskov. Volební místnosti v separatistických republikách Doněcku a Luhansku a v Chersonu a Záporoží se uzavřely v úterý večer a podle očekávání se vrátily s převahou hlasů „ano“.

Na slavnostním ceremoniálu bude anexe formalizována a je pravděpodobné, že prezident Putin zopakuje varování před útokem ukrajinských sil na nově vyhlášená anektovaná území.

Putin to řekl na úterním televizním setkání s představiteli, když se ve čtyřech regionech uzavíralo hlasování: „Záchrana lidí na územích, kde se koná toto referendum… je středem pozornosti celé naší společnosti a celé země.“

Ve středu ruská média vyhlásila obrovský nárůst hlasů ve prospěch toho, aby se čtyři okupované regiony staly součástí Ruska. V některých regionech dosáhlo „ano“ 98 % hlasů – což se poněkud očekávalo, zejména v separatistických ruskojazyčných republikách, kde byla dělící čára jasně stanovena již během let války sahající až do roku 2014.

V prohlášení Bílého domu se v reakci na „falešná“ referenda uvádí: „Spojené státy nikdy neuznají ukrajinské území jako nic jiného než součást Ukrajiny. Ruská referenda jsou podvodem – falešnou záminkou k pokusu o násilnou anexi částí Ukrajiny, která je hrubým porušením mezinárodního práva, včetně Charty OSN.“

Dodal: „Budeme i nadále podporovat ukrajinský lid a poskytovat mu bezpečnostní pomoc, abychom mu pomohli bránit se, když odvážně vzdoruje ruské invazi.“ Tímto oznámením o anexi si Rusko bude nárokovat přibližně 18 % území Ukrajiny.

USA údajně připravují další sankce v reakci na tento anexní krok, a to i poté, co EU oznámila, že navrhla osmý balíček rozšířených sankcí, včetně možného omezení cen ropy, což však bude v rámci bloku zřejmě kontroverzní vzhledem k dlouhodobě evidovaným námitkám Maďarska.

Zdroj: zerohedge.com