Bývalý prezident Donald Trump prohlásil, že jeho největší obavy nyní vzbuzuje to, kam může směřovat geopolitické napětí kvůli Ukrajině a Tchaj-wanu, a uvedl, že si myslí, že „bychom mohli skončit ve třetí světové válce“ a že by konflikt mohl přejít v jadernou válku. (Foto: Flickr)

Trump byl ve svém vystoupení v pořadu „Cats at Night Show“ 27. září dotázán na své hlavní obavy a na to, co mu nedá „spát“.

„Víc než cokoli jiného si myslím, že bychom mohli skončit ve třetí světové válce,“ odpověděl bývalý prezident.

Řekl, že třetí světovou válku by mohly vyvolat „všechny ty hrozné věci, které se odehrály na Ukrajině“, a dodal, že „to vypadá, že se to stane v Číně s Tchaj-wanem … vidíte, co se tam děje“.

Čínský komunistický režim nedávno zvýšil vojenskou hrozbu vůči samosprávnému ostrovu Tchaj-wan, který Peking považuje za své vlastní území, jež je třeba v případě potřeby obsadit silou.

„Čína jedná stále agresivněji, pokud jde o Tchaj-wan,“ řekl podle CBS News v nedávném rozhovoru americký ministr zahraničí Antony Blinken. „To představuje hrozbu pro mír a stabilitu v celém regionu.“

Přestože Spojené státy v roce 1979 ukončily formální diplomatické styky s Tchaj-wanem a v rámci politiky „jedné Číny“ přešly na uznávání Pekingu, Washington udržuje s Tchaj-pejí pevné neoficiální vztahy a je právně zavázán poskytovat jí zbraně potřebné k obraně.

Napětí na Ukrajině se naopak zhoršilo, když ukrajinské síly zahájily rozsáhlou protiofenzívu, což přimělo ruského prezidenta Vladimira Putina mobilizovat další vojáky a v projevu 21. září naznačil, že Moskva je připravena v konfliktu použít jaderné zbraně.

Trump se v rozhovoru vyjádřil k Putinovým výrokům a jaderné hrozbě.

„Myslím, že se nacházíme v nejnebezpečnějším období možná za mnoho a mnoho let – možná vůbec kdy – kvůli síle jaderných zbraní,“ řekl Trump.

„Pro velkou zemi, která se nám v oblasti jaderné energie vyrovná, je velmi špatná doba, když se bezstarostně ohání slovem jako jaderná energie. Velmi špatná doba pro tuto zemi a velmi špatná a nebezpečná doba pro celý svět,“ dodal Trump.

Zdroj: theepochtimes.com