Sledujte nás na Amatérský astronom z Brazílie zaznamenal nový případ srážky Jupiteru s neznámým objektem, kterým může být malá kometa nebo asteroid o velikosti asi sto metrů. (Foto: Youtube)

Událost byla potvrzena pozorováním dalších astronomů, kteří si také všimli záblesku na planetě, informuje web Sky&Telescope.org.

Jupiter je často bombardován různými tělesy, jako je prach, asteroidy nebo jádra komet, které jsou zaznamenávány jak pozemními pozorovateli, tak kosmickými loděmi.

Nejznámějšími případy kolizí velkých těles s plynným obrem byl pád komety Shoemaker-Levy 9 na Jupiter v roce 1994 a neidentifikované jádro komety v roce 2009.

Takové události dokáží vytvářet temné stopy v oblacích planety, vznikající následkem zničení šokového tělesa v atmosféře planety, které mohou existovat dlouhou dobu.

13. září roku 2021, v 22:39:30 koordinovaného světového času brazilský astronom-amatér José Luis Pereira pomocí svého 27,5centimetrového reflektorového teleskopu objevil nový případ pádu tělesa na Jupiter, které vypadalo jako jasný záblesk a byl viditelný po dobu dvou sekund.

Záblesk byl zaznamenán na jupiterské zeměpisné šířce 106,9° a délce + 3,8° a byl potvrzen dalšími amatérskými astronomy. Předpokládá se, že to může být asteroid o velikosti asi sto metrů nebo malé jádro komety, v současné době neexistuje žádný důkaz potvrzující skutečnost, že srážka zanechala temnou stopu v atmosféře Jupiteru.

Zdroj: skyandtelescope.org