Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotních komentářích vyslovil slabě zastřenou hrozbu vojenské akce proti Řecku, které je členem NATO. (Foto: Twitter)

Erdogan zopakoval obvinění turecké vlády, že Řecko v rozporu s historickou smlouvou a mezinárodními dohodami militarizuje ostrovy v blízkosti tureckého stanoviště.

„To, že okupujete ostrovy, nás nezavazuje,“ řekl Erdogan. „Až přijde čas, uděláme, co bude třeba. Jak říkáme, můžeme se jedné noci náhle spustit dolů.“ Dodal: „Podívejte se na historii, pokud půjdete dál, cena bude vysoká.“

„Máme jednu větu pro Řecko: Erdogan řekl v narážce na bitvu z roku 1922, v níž byly řecké jednotky vyhnány ze západního města. V širším měřítku se rovněž zmínil o řecko-turecké válce z let 1919-1922, přičemž provokativně zdůraznil, že Řecko „okupuje“ ostrovy u Turecka.

Tato plamenná slova zazněla u příležitosti představení nového prototypu bezpilotního stíhacího letounu tureckou armádou ve městě Samsun a další dny poté, co Ankara podala formální stížnost na velitelství NATO s tím, že Řecko minulý měsíc dosáhlo radarového zaměření svých stíhaček F-16, které létaly nad Středozemním mořem.

Turecký deník Hurriyet Daily minulý týden oznámil, že ministerstvo obrany „podle svých zdrojů zašle radarové stopy a snímky řeckého obtěžování tureckých stíhaček systémy protivzdušné obrany S-300 NATO a také všem 30 spojeneckým zemím“.

Turecko rovněž obvinilo, že řecké letouny při obtěžujících manévrech více než 250krát narušily jeho vzdušný prostor. „Ministerstvo rovněž informovalo, že řecké bojové letouny narušily turecký vzdušný prostor 256krát od začátku roku 2022,“ uvádí zpráva Hurriyet. „Kromě toho letos obtěžovaly turecké letouny 158krát,“ uvedlo ministerstvo. Na moři řecká pobřežní stráž narušila turecké teritoriální vody 33krát, dodalo.“

Řecké ministerstvo zahraničí v reakci odsoudilo „pobuřující každodenní skluz“ výhrůžek a nepřátelské rétoriky vycházející z Ankary. „Budeme informovat naše spojence a partnery o obsahu provokativních prohlášení… aby bylo jasné, kdo v nebezpečném období podpaluje dynamitem soudržnost našeho spojenectví,“ uvádí se v prohlášení ministerstva zahraničí.

Turecko, Řecko a Kypr se již léta přou o rozšíření tureckých práv na těžbu ropy a zemního plynu ve východním Středomoří. Turecko využívá své okupace severního Kypru k tomu, aby prohlásilo, že všechny vody obklopující ostrov jsou pro jeho výzkumná a vrtná plavidla spravedlivou hrou.

Ostatní členové EU, zejména Francie, důrazně podpořili Kypr, který je členem EU, a odsoudili narušení jeho teritoriálních vod. Francie dokonce na znamení solidarity provedla řadu společných cvičení s Řeckem a Kyprem.

Zdroj: yahoo.com