Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve čtvrtek varoval Řecko, aby demilitarizovalo ostrovy v Egejském moři, a prohlásil, že si z těchto poznámek „nedělá legraci“. (Foto: Twitter)

Turecko tvrdí, že Řecko buduje vojenskou přítomnost na Egejských ostrovech v rozporu se smlouvami, které zaručují neozbrojené statky ostrovů. Tvrdí, že ostrovy byly Řecku postoupeny pod podmínkou, že budou zachovány jako demilitarizované.

Řecko tvrdí, že Turecko záměrně špatně vykládá smlouvy týkající se ozbrojených sil na jeho východních ostrovech, a tvrdí, že má právní důvody k obraně po nepřátelských akcích Ankary včetně dlouhodobé hrozby války, pokud rozšíří své teritoriální vody.

Erdoganovo varování přichází uprostřed nové eskalace napětí mezi spojenci z NATO, kteří mají za sebou spory týkající se řady otázek, jako je průzkum nerostných surovin ve východním Středomoří a soupeřící nároky v Egejském moři.

„Vyzýváme Řecko, aby přestalo vyzbrojovat ostrovy, které mají nevojenský status, a aby jednalo v souladu s mezinárodními dohodami,“ řekl Erdogan v závěrečný den vojenských cvičení, která probíhala poblíž Izmiru na tureckém pobřeží Egejského moře. „Nežertuji, mluvím vážně. Tento národ je odhodlaný.“

„Varujeme Řecko, aby se vyhnulo snům a činům, kterých bude litovat, a aby se vzpamatovalo,“ řekl Erdogan.

„Turecko se nevzdá svých práv v Egejském moři, stejně jako neustoupí od využívání svých práv vyplývajících z mezinárodní dohody.“

Zdroj: abcnews.go.com