Čínský vyslanec při EU Fu Cong prohlásil, že Peking respektuje územní celistvost všech zemí a zasazuje se o mír. (Foto: Flickr)

Čínský vyslanec při Evropské unii naznačil, že Peking by mohl podpořit cíle Ukrajiny, která chce získat zpět svou územní celistvost z roku 1991, což zahrnuje i Krym – poloostrov anektovaný Ruskem v roce 2014.

V nedávném rozhovoru pro Al-Džazíru a dvě další média, když byl Fu Cong dotázán na podporu cílů Kyjeva, mezi něž patří i znovuzískání dalších ukrajinských regionů, které jsou nyní okupovány Ruskem, vysoký čínský diplomat uvedl: „V současné době je to pro nás velmi důležité: „Nevidím důvod, proč ne.

„Respektujeme územní celistvost všech zemí. Když Čína navazovala vztahy s bývalým Sovětským svazem, tak jsme se na tom dohodli. Ale jak jsem řekl, jde o historické otázky, které musí Rusko a Ukrajina vyjednat a vyřešit, a za tím si stojíme.“

Komentáře čínského velvyslance následovaly po obchodním summitu Evropa-Čína 2023, který se konal 16. června v Bruselu.

V dubnovém rozhovoru pro New York Times Fu uvedl, že Peking neuznává snahy Moskvy o anexi ukrajinských území včetně Krymu a Donbasu.

Od roku 1991, kdy Ukrajina získala nezávislost na Sovětském svazu, Rusko v roce 2014 anektovalo Krym a podporovalo separatistická povstání v částech Luhanska a Doněcka, které se nacházejí v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny.

Přestože si Rusko činí nárok na poloostrov a rozšiřuje svou okupaci v Donbasu, západní mocnosti kroky Moskvy neuznávají.

Zdroj: aljazeera.com