Vedení ukrajinských ozbrojených sil (AFU) plánuje zasáhnout Rusko, včetně Krymu, raketami HIMARS a Storm Shadow, tvrdí ruský ministr obrany Sergej Šojgu. (Foto: Flickr)

„Použití těchto raket mimo zónu zvláštní vojenské operace by znamenalo plnohodnotné zapojení USA a Velké Británie do konfliktu a znamenalo by okamžité údery na rozhodovací centra na Ukrajině,“ zdůraznil Šojgu.

V únoru 2023 zařadila americká vláda do balíčku vojenské pomoci Ukrajině střely GLSDB s doletem až 150 km pro raketový systém s vícenásobným odpalováním HIMARS. Tyto střely mohou doletět na všechna území připojená k Rusku, na sever Krymu a také do Brjanska, Kurska a Taganrogu.

Ukrajina také již dlouho žádá Washington o rakety ATACMS s doletem 300 km, ale oficiální souhlas USA zatím nedostala. V únoru list Politico s odvoláním na své zdroje uvedl, že americká administrativa odmítla dodat Ukrajině rakety ATACMS, protože je samotné USA nemají.

Počátkem června představili členové americké Sněmovny reprezentantů rezoluci, v níž Bílý dům vyzvali, aby Ukrajině co nejdříve poskytl raketové systémy ATACMS. V rezoluci se uvádí, že tyto rakety by mohly zasáhnout „klíčová ruská logistická centra, velitelské a kontrolní body“ i další důležité vojenské cíle, které byly dosud mimo dosah Kyjeva.

V květnu se Velká Británie stala první zemí, která dodala Ukrajině rakety dlouhého doletu. Jedná se o střely s plochou dráhou letu Storm Shadow schopné zasáhnout cíle na vzdálenost přes 250 km.

Podle zdrojů CNN Kyjev slíbil, že Storm Shadow budou použity pouze „na svrchovaném území Ukrajiny“ a nikoliv k úderům proti Rusku. Britští představitelé mezitím opakovaně veřejně označili Krym za svrchované území Ukrajiny.

Podle agentury Reuters si Ukrajina v červnu vyžádala od Německa řízené střely Taurus s doletem 500 km, které mohou dosáhnout Moskvy.

Zdroj: telegra.ph