Bývalý ruský prezident a místopředseda Rady bezpečnosti Ruska Dmitrij Medveděv – který patří mezi nejotevřenější jestřáby, pokud jde o hrozby vyslovené v posledních měsících války na Ukrajině – varoval Evropu před „možnými incidenty“ v jaderných elektrárnách. (Foto: Flickr)

„Zdá se, že kyjevští šmejdi a jejich západní patroni jsou připraveni zinscenovat nový Černobyl. Rakety a střely dopadají stále blíže k reaktoru Záporožské jaderné elektrárny,“ uvedl Medveděv v čerstvém příspěvku na Telegramu.

Měl na mysli probíhající krizi v jaderné elektrárně na jihovýchodě Ukrajiny, která je shodou okolností největší v Evropě a v níž se válčící strany vzájemně obviňují z ostřelování zařízení. Ve čtvrtek se objevily zprávy, že ze zařízení bylo možné pozorovat velké chuchvalce kouře.

„Říkají, že je to Rusko. To je samozřejmě stoprocentní nesmysl i pro hloupou rusofobní veřejnost [na Západě],“ pokračoval Medveděv ve svém prohlášení.

„Co na to říci,“ uzavřel Medveděv a pak varoval: „Nezapomínejte, že v Evropské unii jsou také jaderná zařízení. A incidenty jsou možné i tam.“

Není jasné, co přesně měl Medveděv touto zastřenou hrozbou na mysli, ale je to v souladu s jeho předchozími jadernými varováními, například když nedávno řekl, že Západ zvyšující dodávky zbraní ukrajinské vládě vyvolá zástupnou válku, která může vést k „plnohodnotné jaderné válce“.

Po čtvrtečním mimořádném zasedání Rady bezpečnosti OSN, které se zaměřilo na rozvíjející se krizi v Záporoží, které je údajně v současné době obsazeno asi 500 ruskými vojáky, Spojené státy uvedly, že podpoří vybudování „demilitarizované zóny“ kolem tohoto zařízení.

Ukrajina obvinila ruské síly z destabilizace a útoku na Záporožskou elektrárnu a zároveň přiznala, že jsou zde přítomny stovky ruských vojáků…

„Bojovat v blízkosti jaderné elektrárny je nebezpečné a nezodpovědné – a my nadále vyzýváme Rusko, aby ukončilo veškeré vojenské operace v ukrajinských jaderných zařízeních nebo v jejich blízkosti a vrátilo plnou kontrolu Ukrajině, a podporujeme ukrajinské výzvy k vytvoření demilitarizované zóny kolem jaderné elektrárny,“ uvedl představitel ministerstva zahraničí.

A šéf MAAE Rafael Mariano Grossi uvedl, že je „nesmírně znepokojen“ a že údery na zařízení nebo v jeho blízkosti hrozí „velmi reálným rizikem jaderné katastrofy, která by mohla ohrozit veřejné zdraví a životní prostředí na Ukrajině i mimo ni“, podle prohlášení před několika dny.

Zdroj: themoscowtimes.com