Ukrajinští představitelé se k odpovědnosti za vykolejení vlaku na okupovaném poloostrově nepřihlásili, ale jednalo se o poslední ze série výbuchů, které zasáhly železnice a zásobovací linky ruské válečné mašinérie. (Foto: Twitter)

Ukrajinská protivzdušná obrana ve čtvrtek časně ráno sestřelila na obloze nad Kyjevem desítky ruských raket a nad ukrajinské hlavní město vrhla hořící trosky ve stejný den, kdy na Krymu vykolejil ruský nákladní vlak, což byl poslední ze série výbuchů na Ruskem okupovaném území.

Ruský provozovatel železnic uvedl, že za vykolejením vlaku stojí „nepovolané osoby“, což naznačuje, že šlo o sabotáž. Ukrajinské úřady, které často nepotvrzují ani nevyvracejí odpovědnost za incidenty na Krymu nebo v Rusku, se k žádné roli ve vykolejení nepřihlásily.

Raketový útok a výbuch na Krymu přicházejí v době, kdy se Rusko i Ukrajina připravují na všeobecně očekávanou ukrajinskou ofenzívu, jejímž cílem je znovudobytí okupovaného území.

V očekávání této kampaně Rusko vypaluje jednu salvu raket za druhou – ve čtvrtek to byl devátý útok na Kyjev v tomto měsíci – v dlouhodobé snaze demoralizovat civilisty a udržet ukrajinskou protivzdušnou obranu vázanou mimo frontu.

Výbuch na Krymu zapadá do řady úderů na ruské železnice, zásobovací linky, sklady pohonných hmot a muniční sklady, které analytici označují za ukrajinskou snahu znevýhodnit ruskou válečnou mašinérii a zasít nestabilitu před ofenzívou.

Zdroj: nytimes.com