Ruští občané žijící na okupovaném ukrajinském poloostrově Krym by odtud měli být deportováni, protože se podílejí na válečném zločinu kolonizace cizího území. (Foto: Flickr)

Jak uvádí web Rádia Svobodná Evropa, výrok pronesla zmocněnkyně ukrajinského prezidenta pro Krym Tamila Taševa.

„Pokud neodejdou, musí být násilně deportováni. To je přítomno v ukrajinské legislativě i v jakékoli jiné legislativě. Pokud osoba nelegálně překročila státní hranici, znamená to, že musí být deportována,“ uvedla Tasheva.

Podle úřadů se během okupace na Krym přestěhovalo asi 800 tisíc Rusů. „Měli jsme několik hraničních přechodů a všichni tito občané, kterých je nejméně 500 až 800 tisíc, se přes tyto přechody nedostali. Měli se otočit a vrátit se zpět. Pokud tak neučiní, násilím je ‚vyhodíme‘,“ dodala.

Zároveň by se podle Taševové měla důkladně projednat otázka nemovitostí, které ruští občané na Krymu získali po únoru 2014, a převody majetku by se měly řádně prověřit.

Ruská ofenziva u Bachmutu slábne, ale Krym zažil útoky dronů na válečné lodě
Tajemník ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov nedávno uvedl, že „vystěhování ruských občanů, kteří přišli na Krym po okupaci v roce 2014“, je jedním z hlavních bodů strategie deokupace Krymu.