Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden řekl BBC, že pokud bude stále platit válečný stav, nebudou se v roce 2024 konat žádné ukrajinské prezidentské volby, informoval Nový hlas Ukrajiny. (Foto: Shutterstock)

Zelenského pětileté funkční období má skončit v roce 2024, ale jeho komentáře naznačují, že bude prodlouženo na neurčito, pokud do té doby neskončí válka.

Podobně se vyjádřil i k ukrajinským parlamentním volbám, které se mají konat v říjnu tohoto roku, v rozhovoru pro deník The Washington Post minulý měsíc.

Na otázku, zda se parlamentní volby budou konat letos na podzim, Zelenskyj odpověděl:

„Pokud máme válečný stav, nemůžeme mít volby. Ústava zakazuje jakékoli volby během válečného stavu. Pokud nebude válečný stav, pak budou.“

V posledním rozhovoru však „vyjádřil naději, že příští rok bude na Ukrajině mír a život se vrátí do normálních kolejí“.

Předseda ukrajinského parlamentu Ruslan Štefančuk tento měsíc také řekl, že za válečného stavu, který Zelenskyj vyhlásil při ruské invazi, se na Ukrajině volby konat nemohou.

„Ukrajinská legislativa stanoví, že během válečného stavu není možné uspořádat žádné volby. A to dává smysl,“ řekl.

Stefančuk dodal, že pokud by k volbám došlo, mohlo by to „vést k rozpadu státu, na který náš nepřítel čeká. Proto si myslím, že nejsprávnějším a nejmoudřejším rozhodnutím je uspořádat volby ihned po skončení stanného práva.“

Zdroj: antiwar.com