Britské námořnictvo zahájilo vyšetřování poté, co byly na toaletě hospody v severozápadní Anglii údajně nalezeny oficiální dokumenty o jedné z jeho jaderných ponorek. (Foto: Flickr)

Obsahovaly podrobnosti o ponorce HMS Anson, „lovci zabijáků“ za 1,3 miliardy liber (2,2 miliardy korun), uvedl britský deník The Sun.

Soubory byly označeny jako „úředně citlivé“.

Útočné plavidlo s jaderným pohonem bylo postaveno v loděnici ve městě Barrow-in-Furness v hrabství Cumbria, tedy v těsné blízkosti hospody, kde byly spisy nalezeny.

V době, kdy byly spisy objeveny na podlaze v kabině, byla prý hospoda plná lidí, uvedl list s odvoláním na zdroj.

Námořnictvo uvedlo, že dokumenty neobsahovaly žádné utajované informace – pouze zjednodušené návrhy systémů na palubě, nikoliv způsob jejich fungování.

Mluvčí Královského námořnictva řekl: „Dokumenty jsou v pořádku: „Jedná se o obecné výcvikové dokumenty, které neobsahují žádné utajované informace. Všechny bezpečnostní záležitosti však bereme mimořádně vážně a okolnosti jejich nálezu prošetříme.“

HMS Anson je 97 m dlouhá a je pátou z nové třídy útočných ponorek, které se připojí k britské námořní flotile.

Podle britského ministerstva obrany jsou tyto ponorky „největší, nejmodernější a ‚nejsilnější‘ útočné ponorky, které kdy námořnictvo provozovalo“.

Anson je prý také schopen obeplout zeměkouli, aniž by se vynořil.

Zdroj: straitstimes.com