Vysoce postavená komisařka EU prohlásila, že je „zklamaná“ tím, že Twitter není cenzurován v souvislosti se snahou bloku potlačit svobodu projevu na internetu. (Foto: Flickr)

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová prohlásila, že je „zklamaná“ z toho, že Twitter nezavedl dostatečný režim cenzury v souladu s ideologií bloku.

EU má na tuto společnost provozující sociální média obzvláště nízký názor od doby, kdy ji koncem loňského roku převzal Elon Musk, a úředníci opakovaně vyhrožovali, že platformu z bloku vykážou, pokud se nepodřídí místním cenzurním požadavkům.

V rozhovoru s agenturou AFP Jourová uvedla, že úředníci EU již byli „zklamáni“, že platforma dosud nepřistoupila k odstranění obsahu, který se EU nelíbí, a tvrdila, že takové selhání cenzury určitých názorů se nyní rovná povolení „dezinformací“ na webových stránkách.

Twitter neplní své závazky vůči kodexu proti dezinformacím,“ prohlásila komisařka s odkazem na pravidla, která se brzy stanou povinnými pro velké technologické společnosti v celé Evropské unii.

Dále trvala na tom, že EU je stále pro svobodu projevu, ale pouze tehdy, pokud takový projev nezachází příliš daleko a neuráží citlivá místa úředníků bloku.

„…opravdu bych panu Muskovi ráda vysvětlila naši filozofii, že jsme ochránci svobody slova, ochránci svobody projevu,“ tvrdila místopředsedkyně. „Ale svoboda projevu v EU není neomezená.“

„Situaci bych přirovnala k jízdě po dálnici,“ dodala. „Jedete po dálnici a překročíte (povolenou) rychlost, dostanete pokutu – a jednoho dne vám může být odebrán řidičský průkaz.“

Zdroj: barrons.com