Donald Trump byl obviněn z 34 trestných činů falšování obchodních záznamů, a stal se tak prvním bývalým prezidentem USA, který byl postaven před trestní soud. (Foto: Twitter / Fox New

Po svém formálním zatčení v úterý se Trump dostavil k soudu na Manhattanu a prohlásil, že je nevinen.

Obvinění vyplývají z údajné platby za mlčení jedné pornohvězdě ve dnech před prezidentskými volbami v roce 2016.

Sedmašedesátiletý pan Trump jakékoli pochybení v této věci popřel.

BBC v současné době pročítá obžalovací spis a analýzu bude zveřejňovat v reálném čase na naší živé stránce.

Bývalý prezident nic neřekl, když vstupoval do soudní síně na obžalobu před soudcem Juanem Manuelem Merchanem.

Případ se odvíjí od údajné platby 130 000 dolarů (105 000 Kč), kterou před prezidentskými volbami v roce 2016 zaplatil jeho bývalý advokát Michael Cohen hvězdě filmů pro dospělé Stormy Daniels.

Platba, kterou pan Cohen podle svých slov provedl na pokyn tehdejšího kandidáta Trumpa, měla údajně paní Daniels umlčet o aféře mezi ní a panem Trumpem. Pan Trump popřel, že by měl s paní Daniels nějaký sexuální styk.

Dohody o mlčení nejsou nezákonné, ale manhattanský okresní prokurátor Alvin Bragg vyšetřuje, zda v souvislosti s platbou nebyly zfalšovány obchodní záznamy.

Šance na odsouzení jsou zatím nejasné, ale obvinění proti panu Trumpovi, který se již potřetí uchází o Bílý dům, vtáhlo zemi do neprobádaného politického území.

Přestože by případné odsouzení za trestný čin nezabránilo panu Trumpovi ani v kandidatuře na prezidenta, ani v opětovném získání Oválné pracovny, může být vleklý právní boj pro republikánského favorita velkým rozptýlením a vnese do primárních voleb jeho strany novou vrstvu zmatku.

„Vypadá to tak SUROVNĚ – WOW, chystají se MĚ ZAVŘÍT,“ napsal pan Trump na své platformě Truth Social na cestě k soudu. „Nemůžu uvěřit, že se to v Americe děje.“

Stovky Trumpových příznivců se v úterý ráno shromáždily v parku naproti soudní budově, povzbuzeny obviněními vznesenými proti němu. Připojila se k nim i poslankyně Marjorie Taylorová Greeneová, pravicová republikánka z Georgie, která se Demokratické straně vysmívala jako „komunistům“ a „zkrachovalcům“.

Každý Američan by měl být znepokojen,“ řekla paní Greeneová o Trumpově obvinění. Paní Greeneová, 48 let, opakovaně propagovala nepravdivé tvrzení, že pan Trump vyhrál prezidentské volby v roce 2020.

Její vystoupení se setkalo s rozhořčením protiprotestujících, které od Trumpových příznivců oddělila policie. Skupina protitrumpovských demonstrantů křičela a posmívala se jí, přičemž občas její projev zcela přehlušila.

Očekává se, že se Trump v úterý večer vrátí do svého floridského sídla Mar-a-Lago, kde plánuje ve 20:15 místního času pronést projev.

Zdroj: bbc.com