Mohla by desítky let trvající snaha o rozluštění záhady UFO potenciálně fungovat jako zástěrka pro pokročilé vládní výzkumné a testovací programy inovativních forem pohonu a konstrukce plavidel? (Foto: Flickr)

Mohlo by navíc nedávné zahájení oficiálních vládních slyšení signalizovat postupné odhalování některých z těchto schopností?

Tento scénář stojí za zvážení, protože proces vyšetřování UFO se dostává do centra pozornosti veřejnosti.

V letošním roce vzrostla fascinace neidentifikovanými létajícími objekty (UFO) a neidentifikovanými vzdušnými jevy (UAP). David Grusch, bývalý zpravodajský pracovník, který vedl analýzu UAP v rámci americké armády, v červenci při slyšení v Kongresu uvedl, že Spojené státy sbíraly nelidská plavidla „po celá desetiletí“.

Na první republikánské prezidentské debatě 23. srpna byli kandidáti dotázáni na odpovědnost amerického prezidenta za poskytování informací veřejnosti o UFO. A 31. srpna spustil Pentagon nové internetové stránky, na nichž poskytuje veřejnosti odtajněné informace o pozorování UFO.

Mainstreamové intriky kolem UFO se zrodily po roswellském incidentu v roce 1947, kdy v Roswellu v Novém Mexiku došlo k havárii něčeho, co americká armáda původně popsala jako „létající disk“, ale později to přisoudila meteorologickému balónu.

Aby byl potlačen strach a spekulace veřejnosti, byly zahájeny oficiální vládní studie k prošetření zpráv o UFO/UAP, včetně projektů Blue Book, Project Sign a Project Grudge. Americká vláda se obávala, že by letecké výstražné systémy mohly být zahlceny hlášeními, zároveň se však obávala sovětských pokusů o posílení falešných pozorování a propagaci konspiračních teorií, které by mohly vyvolat paniku a obvinění z utajování.

Během studené války se hlášení o UFO stávala běžnými a často se časově shodovala s raketovými testy a zkouškami raket (tento zvyk přetrvává dodnes). Několik sovětských a amerických vojenských pracovníků také vypovědělo, že UFO dokázalo dočasně převzít kontrolu nad raketovými a jadernými zařízeními.

Oficiální dezinformace

V roce 1997 však americká Ústřední zpravodajská služba odhalila, že armáda po celou dobu studené války lhala veřejnosti o mnoha pozorováních UFO, aby zamlžila své černé projekty a udržela Moskvu v nevědomosti o technologickém pokroku. Obviňování pozorování z přírodních jevů, jako jsou ledové krystaly a teplotní inverze, podněcovalo nedůvěru veřejnosti vůči vládě a jejím tvrzením o UFO/UAP.

Mnohá tajná vojenská letadla byla často mylně považována za UFO, například průzkumné letadlo U-2, představené v 50. letech 20. století, které mělo šedý rám, v němž se často odráželo slunce. Letoun SR-71 „Blackbird“ mezitím začal sloužit v roce 1966 a byl odtajněn až v 90. letech. Jeho charakteristický tvar, rychlost a výškové schopnosti byly často mylně považovány za UFO.

B-2 Spirit, představený koncem 80. let, měl rovněž jedinečnou aerodynamickou konstrukci a jeho schopnost řídit vztlak, tah a odpor při nízkých rychlostech často vyvolávala dojem, že se vznáší.

Od dob studené války tajné experimentální vojenské letouny nadále vyvolávaly zprávy o UFO. Nevysvětlitelné jevy však také podnítily konspirační teorie.

V listopadu 2004 u pobřeží San Diega natočili piloti amerického námořnictva UFO, které na videozáznamech, jež byly nakonec zveřejněny v roce 2017, předvádělo prudké zrychlení, fyzikálním zákonům odporující náhlé změny směru a další výkony. A přestože byl v roce 2019 formalizován proces hlášení UFO/UAP, piloti námořnictva a další příslušníci americké armády, kteří byli jejich svědky, se zdráhali přihlásit, protože se obávali zesměšnění nebo profesních následků.

Neochota americké armády zveřejňovat informace o UFO/UAP často souvisí s nutností chránit utajované technologie. Vojenské agentury se nemohou rozhodnout, zda existenci takových informací potvrdí, nebo vyvrátí.

Když však webová stránka Black Vault zaměřená na transparentnost vládních služeb podala námořnictvu žádost podle zákona o svobodném přístupu k informacím o další videa UFO/UAP, byla zamítnuta, protože by to poškodilo národní bezpečnost a „mohlo by to protivníkům poskytnout cenné informace týkající se operací, zranitelnosti a/nebo schopností ministerstva obrany/námořnictva“.

Zveřejnění těchto videí bez dalších informací může být pro americkou armádu také účinným způsobem, jak z různých strategických, politických a vědeckých důvodů naznačit vlastní nové technologické kapacity. Náhlé odhalení těchto technologií by mohlo vést ke zvýšení geopolitického napětí a vyvolat reakci, zatímco pouhý náznak může sloužit i jako odstrašující prostředek pro protivníky.

Stejně důležitá je i postupná příprava veřejnosti na nové technologie, zatímco podpora spekulací o UFO/UAP by mohla odvést pozornost od utajovaných projektů.

Tajným testováním experimentálních nových technologií na vlastní obraně, aniž by se uchýlily ke smrtícím silám, mohou vojenské agentury rovněž získat cenné poznatky o svých schopnostech a zranitelnosti v reálných scénářích.

Zpráva zpravodajských agentur ministerstva obrany z roku 2021 rovněž uvádí, že mnoho UFO/UAP jsou „technologie nasazené Čínou, Ruskem, jiným státem nebo nevládním subjektem“. Deník New York Times o tom informoval několik dní předtím, než byla aktualizovaná verze poskytnuta Kongresu v roce 2022.

Probíhající vyšetřování The Warzone mezitím naznačuje, že existuje velké množství nepřátelských bezpilotních letounů mylně považovaných za UFO/UAP, kterým americká vláda donedávna nedokázala čelit.

Neschopnost správně identifikovat experimentální letoun jiné země tím, že jej označí za UFO/UAP, by rovněž svědčila o nedostatcích v systémech protivzdušné obrany USA. Stejně tak by zveřejnění dokumentace o americkém sledování letounů stealth a dalších technologií jiných zemí poskytlo těmto zemím lepší představu o vojenských schopnostech USA a upozornilo by tyto země, že jsou sledovány.

Zapojení podniků

Kromě jiných zemí jsou za značný počet zpráv o UFO/UAP zodpovědné také společnosti.

První bezpilotní letouny byly vyrobeny před více než sto lety ve Velké Británii a USA a schopnosti soukromého sektoru od té doby značně vzrostly.

Díky maskovací technologii je stále obtížnější komerční drony jednoznačně identifikovat a jen v roce 2022 bylo zaznamenáno, že stovky dronů největšího čínského výrobce DJI vstoupily do omezeného vzdušného prostoru ve Washingtonu. A komerční drony mohou samozřejmě nakupovat a používat i jiné vlády.

Nicméně mnoho technologických novinek týkajících se pokročilých letounů pochází od americké armády a dalších agentur.

Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) od 70. let 20. století rozvíjí myšlenky vědce a inženýra Arthura Kantrowitze na využití laserů k vypouštění družic bez paliva a motoru, přičemž úspěšné testy byly provedeny koncem 90. let.

Americké letectvo i NASA pokračovaly ve vývoji této technologie i v 21. století, přičemž NASA zkoumala také technologii plazmového pohonu, která mohla být příčinou četných zpráv o UFO/UAP.

Americké námořnictvo posunulo hranice technologie dále vývojem laserem indukované plazmové technologie, která byla patentována v roce 2018. Tato inovace dokáže generovat extrémně vysoké teploty ve vzduchu a vytvářet plazmu, kterou lze využít k vytváření složitých tvarů a realistických optických iluzí, dokonce i k simulaci letadel provádějících zdánlivě nemožné manévry.

Americká armáda navíc vyvinula schopnost vytvářet z laserů zvuk, což by pozorování UFO/UAP dodalo další vrstvu realismu.

V posledních několika letech se zvýšená pozornost věnuje také projektům Salvatoreho Cezara Paise, leteckého inženýra a vědce, který pracoval pro americké námořnictvo a leteckou divizi amerického Námořního centra pro bojové letectvo (NAWCAD).

Přestože chybí empirické důkazy a přísné, odborně recenzované vědecké zkoumání, jeho údajné průlomové objevy v oblasti pohonu a výroby energie by sloužily jako jedny z nejprůlomovějších technologických objevů v historii.

Paisovy patenty u amerického námořnictva se týkají vývoje pokročilých pohonných systémů, které by potenciálně mohly vést k technologii rychlého tahu a hojné výrobě čisté energie. Patří sem „plavidlo využívající zařízení pro redukci setrvačné hmoty“, které bylo patentováno v roce 2018, zatímco patent na „zařízení pro fúzní stlačování plazmatu“ byl rovněž podán, ale později se zdálo, že byl zrušen.

Nicméně dokumenty, které získal server The Warzone prostřednictvím amerického zákona o svobodném přístupu k informacím, odhalují, že o jeho vynálezech uvažují letectvo, NASA a Agentura pro pokročilé obranné výzkumné projekty (DARPA).

Paisovy patenty by samozřejmě mohly být podobně jako systém protiraketové obrany „Hvězdné války“ navrhovaný v 80. letech minulého století zesnulým americkým prezidentem Ronaldem Reaganem navrženy tak, aby nalákaly protivníky k nákladným závodům ve zbrojení. To neznamená, že tyto země již nevyvíjejí vlastní fascinující projekty.

Čína v posledních letech drasticky zvyšuje svůj vývoj plazmové technologie a spolu s Velkou Británií, Německem a Japonskem vyvíjí technologii aktivního řízení proudění (AFC), která má zlepšit aerodynamické vlastnosti letadel. Také evropské subjekty v poslední době dosáhly průlomu v technologii plazmového pohonu, což může zvýšit počet zpráv o UFO/UAP na celém kontinentu.

V souvislosti s tímto vývojem zůstává pro veřejnost zásadní, aby se nadále angažovala a informovala o UFO/UAP – čím více jsou důkazy veřejně sledovány, tím obtížnější je s nimi manipulovat. Vzhledem k historii vládní drzosti při vytváření politické a válečné propagandy bychom měli zůstat skeptičtí vůči subjektům, které formují vyprávění o mimoplanetárním inteligentním životě.

Posun směrem k destigmatizaci a přijetí veřejného přístupu k UFO/UAP, a to jak domácího, tak zahraničního, je nezbytný.

Vedle Černého trezoru aktivně hledají důkazy o mimozemském životě a posouvají naše chápání vesmíru iniciativy, jako je projekt Galileo s otevřenými daty, v jehož čele stojí Avi Loeb z katedry astronomie Harvardovy univerzity.

Zapojením veřejnosti do hledání odpovědí můžeme překlenout mezery v chápání a přiblížit se demystifikaci těchto jevů.

Zdroj: asiatimes.com