Měsíce poté, co známý novinář a nositel Pulitzerovy ceny Seymour Hersh odhalil, že USA v září 2022 během tajné operace pod záminkou cvičení NATO BALTOPS 22 vyhodily do povětří plynovod z Ruska do Německa v Baltském moři, byl údajně napaden další podmořský plynovod, tentokrát spojující Finsko a Estonsko. (Foto: X)

Společnosti Gasgrid Finland a Elering, provozovatelé finské a estonské plynárenské soustavy, v neděli v časných ranních hodinách zjistily „neobvyklou“ netěsnost v 77kilometrovém (48mílovém) propojovacím potrubí.

„Na základě pozorování vzniklo podezření, že dochází k úniku z pobřežního plynovodu mezi Finskem a Estonskem,“ uvedla společnost Gasgrid Finland ve svém prohlášení. „Ventily v pobřežním plynovodu jsou nyní uzavřeny a únik je tak zastaven.“

ERR News uvedla, že estonské námořnictvo začalo v pondělí plynovod prozkoumávat pomocí svého vybavení a do vyšetřování se zapojí také finská bezpečnostní a zpravodajská služba.

Zatímco finský provozovatel v pondělí neuvedl žádný důvod podezření na únik, finští představitelé o den později nyní uvedli, že jejich vyšetřování úniku bude vycházet z předpokladu sabotáže.

FINSKÝ DENÍK ILTALEHTI, ŠVÉDSKÝ VEŘEJNOPRÁVNÍ ROZHLAS S ODVOLÁNÍM NA FINSKÉ VLÁDNÍ ZDROJE: ESTONSKO-FINSKÝ PODMOŘSKÝ PLYNOVOD BYL ÚMYSLNĚ POŠKOZEN.

… frontu západních médií, která pravděpodobně svalí vinu na Moskvu – stejně jako po výbuchu podmořského plynovodu Nord Stream v září 2022, který kdysi spojoval Německo s levným zemním plynem z Ruska.

Počátkem roku 2023 zveřejnil novinář Seymour Hersh jako svůj první příspěvek v Substacku bombastickou zprávu, že USA vyhodily do povětří plynovod z Ruska do Německa v rámci tajné operace pod záminkou cvičení NATO BALTOPS 22.

Minulý měsíc, v den prvního výročí výbuchu, zveřejnil článek s názvem „Rok lží o Nord Streamu, zabývá se motivem. Jaký byl motiv Spojených států?“. Řekly mu to jeho zdroje:

Bidenova administrativa vyhodila do povětří plynovody, ale tato akce měla jen málo společného s vítězstvím nebo zastavením války na Ukrajině. Vyplývala z obav Bílého domu, že Německo zaváhá a obrátí se proti přílivu ruského plynu – a že se Německo a poté i NATO z ekonomických důvodů dostanou do područí Ruska a jeho rozsáhlých a levných přírodních zdrojů. A z toho vyplynul konečný strach: že Amerika ztratí své dlouholeté prvenství v západní Evropě.

Zpět k prasklému podmořskému plynovodu mezi Finskem a Estonskem, který uvedla agentura Bloomberg: „Finsko se musí při dodávkách plně spoléhat na své plovoucí terminály LNG, zatímco Estonsko začalo odebírat plyn potrubím z Lotyšska“.

Zpráva o úniku poslala ceny NatGasu v USA a EU nahoru.

Ačkoli z úniku v Baltském moři nejsou žádné závěry, přichází v době, kdy do zimy na severní polokouli zbývají už jen měsíce.

Dobrou zprávou je, že zásoby NatGas v EU jsou výrazně nad úrovní obvyklou pro toto roční období.

A podle nejnovějších údajů Úřadu pro energetické informace vyvezly USA v první polovině roku více LNG než kterákoli jiná země na světě.

Velká část vývozu LNG skončila v Evropě.

Komu tedy prospěje, pokud dojde k narušení energetické nezávislosti Evropy?

Zdroj: zerohedge.com