Viceprezident USA Mike Pence prohlásil, že američtí vojáci jsou připraveni reagovat na útoky na saúdské ropné objekty. Toto prohlášení učinil ve Washingtonu v průběhu svého vystoupení v expertním středisku Heritage Foundation ve Washingtonu. (Foto: Flickr)

„Po nevyprovokovaném útoku na řadu ropných objektů v Saúdské Arábii o tomto víkendu vás ujišťuji, že jsme připraveni,“ řekl Pence o připravenosti USA zareagovat vojenskými prostředky.

Zdůraznil, že Spojené státy ochrání sebe a své spojence v Perském zálivu a že útoky na spojence Američanů a na světové dodávky ropy nebudou úspěšné.

Podle jeho slov ve Washingtonu „zkoumají všechny údaje“.

„Radíme se s našimi spojenci a prezident určí, jaká opatření budou v nadcházejících dnech nejlepší,“ dodal Pence.

Viceprezident zdůraznil, že pokud tento útok podnikl Írán, aby vyvíjel nátlak na prezidenta Trumpa a donutil ho k ústupu, tak ztroskotá.

„Amerika je připravena hájit své zájmy,“ prohlásil Pence.

Zopakoval, že Spojené státy jsou „na boj připraveny“, stejně jak se dříve vyjádřil Trump.

Pence ujistil, že za Trumpovy administrativy si USA zachovají „dominanci v energetice, budou pokračovat v tendenci k dosažení energetické nezávislosti a podniknou veškeré nezbytné kroky“ na ochranu USA, amerických vojáků a spojenců v Perském zálivu.

Viceprezident rovněž oznámil, že se do Saúdské Arábie vydal ministr zahraničí Mike Pompeo, aby projednal útoky na ropnou infrastrukturu království.

Cesta Pompea do Rijádu byla oznámena dříve, její přesný termín se ale neuváděl.

Zdroj:  aljazeera.com