Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pátek sdělil zvláštnímu vyslanci Číny Li Chuejovi, že existují „vážné překážky“ pro obnovení mírových rozhovorů, z čehož viní Ukrajinu a západní země. (Foto: Flickr)

„Ruský ministr zahraničí znovu potvrdil závazek Moskvy k politicko-diplomatickému řešení konfliktu a konstatoval vážné překážky, které obnovení mírových rozhovorů vytváří ukrajinská strana a její západní mentoři,“ uvedlo ministerstvo zahraničí v prohlášení.

Během setkání s Li, který byl v letech 2009-2019 čínským velvyslancem v Rusku, Lavrov rovněž ocenil „vyvážený“ postoj Pekingu k Ukrajině.

Čína sice tvrdí, že je v ukrajinském konfliktu neutrální stranou, ale je kritizována za to, že odmítá odsoudit Moskvu za její ofenzivu.

„Obě strany vyjádřily připravenost dále posilovat rusko-čínskou zahraničněpolitickou spolupráci, která je neměnně zaměřena na udržení míru a stability v regionu i na celé planetě,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.

Návštěva čínského vyslance v ruském hlavním městě se uskutečnila poté, co se Li začátkem tohoto měsíce setkal v Kyjevě s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Deník Wall Street Journal s odvoláním na západní představitele v pátek uvedl, že Čína naléhá na evropské vlády, aby podepsaly mírovou dohodu o válce na Ukrajině, která by Moskvě poskytla vlastnictví ukrajinských území, jež v současnosti okupuje.

Li, který před příjezdem do Moskvy navštívil hlavní města po celé Evropě, údajně tlačil na západní představitele, aby souhlasili s okamžitým ukončením patnáctiměsíčního konfliktu, i kdyby to pro Kyjev znamenalo značné územní ztráty.

Západní představitelé, kteří hovořili s WSJ, však zpochybnili, že by příměří bylo možné v dohledné době, a dodali, že Čína má zřejmě větší zájem na tom, aby Rusko válku neprohrálo, než aby při jednáních vystupovala jako nestranný prostředník.

V únoru Čína zveřejnila dvanáctibodový plán na ukončení války na Ukrajině, ale západní mocnosti tyto návrhy odmítly a zároveň varovaly před oteplováním vztahů Pekingu s Moskvou.

Li prohlásil, že „neexistuje žádný všelék na vyřešení krize“.

Zdroj: reuters.com