Poté, co americký prezident Joe Biden minulý týden na summitu skupiny sedmi zemí v Japonsku oznámil, že souhlasí s tím, aby Evropané poskytli západní stíhačky, jsou Norsko a Polsko posledními zeměmi, které jsou připraveny zahájit výcvik ukrajinských pilotů na stíhačkách F-16. Znamenalo to obrat v politice po měsících interních debat v administrativě. (Foto: Flickr)

Šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell tento týden uvedl, že výcvik již začal v několika zemích, a polský ministr obrany Mariusz Blaszczak navázal prohlášením, že Varšava je „připravena“.

„Jsme připraveni. Polská strana je připravena cvičit piloty na letounech F-16. Takový výcvik ještě nezačal,“ řekl Blaszczak podle agentury AFP.

Podobně se vyjádřila i nizozemská ministryně obrany Kajsa Ollongrenová, která jmenovala rostoucí seznam zemí připravených se k výcviku připojit:

„Jedná se o společné úsilí s Dánskem, Belgií, Velkou Británií a dalšími spojenci, tedy o koordinované úsilí. Ale nyní, když víme, že máme zelenou, budeme postupovat rychleji,“ uvedla Ollongrenová.

A přestože Norsko se ještě nerozhodlo, zda Ukrajině poskytne nějaké vlastní letouny F-16, jeho ministr obrany Bjoern Arild Gram ve středu oznámil, že i ono podpoří výcvikový program.

Vláda tuto iniciativu podporuje a zvažuje, jak může Norsko přispět společně se spojenci a partnery,“ řekl Gram.

Norská vláda zatím nerozhodla, zda Norsko poskytne Ukrajině některou ze svých stíhaček F-16, řekl ministr odděleně veřejnoprávní televizi NRK.

Rusko mezitím varovalo před „kolosálním rizikem“, že by tento krok mohl Moskvu a Západ přivést do přímé války.

Nicméně může trvat více než rok nebo dva, než budou stíhačky F-16 na území Ukrajiny skutečně zprovozněny. Západní představitelé, včetně Bidena, varování Kremlu smetli ze stolu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu prohlásil, že jeho země válku se západními stíhačkami „vyhraje“.

Řekl to ve svém nočním videoposelství: „Hned první ukrajinský letoun F-16 bude jedním z nejsilnějších signálů ze světa, že Rusko prohraje pouze kvůli své agresi. Bude oslabeno a dále izolováno.“

„Hlavní je rychlost ve výcviku a v dodávkách – to znamená čas mezi rozhodnutími při skutečné ochraně našeho nebe,“ dodal. Opět však pravděpodobně uplyne dlouhá doba, než Kyjev skutečně dostane své první F-16, a do té doby se může stát mnoho věcí.

Zdroj: barrons.com