Tchajwanská televizní stanice se ve středu omluvila za „vyvolání paniky ve veřejnosti“ poté, co chybně odvysílala sérii upozornění, že Čína zahájila útoky na ostrov. (Foto: Youtube)

Čínský televizní systém (CTS) se sídlem v Tchaj-peji vyvolal poplach poté, co na své obrazovce spustil několik zpravodajských upozornění, včetně „Město Nová Tchaj-pej zasaženo řízenými střelami komunistické armády“ a „V přístavu Tchaj-pej vybuchla plavidla, zařízení a lodě jsou poškozeny“.

Další zobrazená upozornění zněla „Časté válečné přípravy komunistické Číny, prezident vydal nouzový rozkaz“ a „Mohla by vypuknout válka, město Nová Tchaj-pej otevírá společné nouzové velitelské a kontrolní středisko“.

CTS přičítá chybu zaměstnancům, kteří omylem vypustili obsah z cvičení na prevenci katastrof, které byla stanice pověřena vypracovat pro hasičský sbor města Nová Tchaj-pej.

„Společnost CTS se upřímně omlouvá, že tato závažná chyba způsobila paniku mezi veřejností a potíže příslušným jednotkám,“ uvedla společnost v prohlášení.

Falešné válečné poplachy zasáhly v době zvýšených obav, které na Tchaj-wanu vyvolala ruská invaze na Ukrajinu a obavy, že by Čína mohla jednoho dne podobně naplnit hrozby anexe svého menšího souseda.

Společnost CTS uvedla, že na několika kanálech spustila opravy a omluvy, a dodala, že po zahájení interního vyšetřování „přísně potrestá“ odpovědné osoby.

„Nepropadejte panice,“ stálo ve zprávě zveřejněné na její oficiální stránce na Facebooku s fotografií upozornění na vysvětlení: „CTS omylem vypustila zprávu o prevenci války a katastrof, není třeba, aby veřejnost panikařila“.

Zdroj: news.yahoo.com