Šéf Světové zdravotnické organizace varoval, že svět se musí připravit na další pandemii, která by mohla být „ještě smrtelnější“ než pandemie COVID-19. (Foto: Flickr)

Na pondělním zasedání Světového zdravotnického shromáždění ve švýcarské Ženevě generální ředitel Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus alarmoval, že pandemie COVID-19 ještě zdaleka neskončila.

„Hrozba, že se objeví další varianta, která způsobí nové vlny onemocnění a úmrtí, zůstává,“ řekl Tedros. „A hrozba, že se objeví další patogen s ještě smrtelnějším potenciálem, zůstává.“

WHO však nedávno prohlásila, že pandemie COVID-19 již nepředstavuje stav ohrožení zdraví.

„Až zaklepe na dveře další pandemie – a to se stane – musíme být připraveni odpovědět rozhodně, kolektivně a spravedlivě,“ dodal. 

„Nemůžeme to nechat plavat,“ řekl Tedros v projevu k členským státům WHO. „Pokud neprovedeme změny, které je třeba provést, kdo je provede? A pokud je neprovedeme teď, tak kdy?“

Navzdory těmto hrozivým varováním Tedros ocenil nedávné rozhodnutí členských států WHO vypracovat pandemickou smlouvu a zároveň schválil navýšení rozpočtu, které bylo podle agentury Reuters schváleno poté, co se organizace zavázala k rozpočtovým a finančním reformám.

Tedros rovněž vyzval k aktualizaci jednání o Mezinárodních zdravotnických předpisech, smlouvě, která nastiňuje připravenost a reakce na zdravotní krize, „aby svět již nikdy nemusel čelit ničivé pandemii, jako je COVID-19“.

Zdroj: nypost.com