Bývalý ředitel národních zpravodajských služeb 12. srpna prohlásil, že je „prakticky nemožné“ stíhat lidi za špatné zacházení s tajnými dokumenty, a tvrdil, že bývalý prezident Donald Trump„konečnou pravomoc odtajnit“, pokud jde o tyto dokumenty. (Foto: Wikimedia)

„Prezident má skutečně konečnou pravomoc k odtajnění. Může doslova odtajnit – a prezident Trump tuto pravomoc měl a mohl odtajnit cokoli, co chcete, když byl prezidentem,“ řekl John Ratcliffe, republikánský kongresman předtím, než ho Trump jmenoval ředitelem národního zpravodajství, v televizi Fox News.

Podle dokumentů, které byly zveřejněny dříve v pátek, provedli 8. srpna agenti FBI razii v Trumpově domě Mar-a-Lago kvůli možnému porušení několika zákonů, včetně zákona o špionáži, který se podle některých právních expertů týká držení utajovaných obranných informací.

Soupis ukázal, že agenti zabavili dokumenty, které uvedli jako tajné, tajné a přísně tajné.

Ratcliffe v televizi Fox řekl, že před zveřejněním materiálů z příkazu k prohlídce nevěřil, že se razie týkala utajovaných materiálů.

„Musí jít o něco víc, protože ministerstvo spravedlnosti a FBI už nastavily standard, který prakticky znemožňuje stíhání takového případu,“ řekl a poukázal na to, jak FBI včetně tehdejšího ředitele Jamese Comeyho postupovala v případě držení tajných dokumentů bývalé ministryně zahraničí Hillary Clintonové.

„Jak lidé mluví o zákonu o špionáži, utajovaných dokumentech a podobně, standard byl nastaven v roce 2016. Vzpomeňte si, že ministerstvo spravedlnosti a FBI zaujaly oficiální stanovisko, že Hillary Clintonová, která měla v držení tajné dokumenty … že [být] v jejich držení, to nestačí, a že být hrubě nedbalý a nedbalý, to nám řekl Jim Comey, to podle zákona o špionáži nestačí. Musíte vědět, že porušujete zákon,“ řekl Ratcliffe.

„I kdybyste předpokládali nejhorší možný scénář pro prezidenta Trumpa, že v Mar-a-Lago měl v držení tajné dokumenty, tak ho to pouze staví tam, kde byla Hillary Clintonová. A to, co by FBI a ministerstvo spravedlnosti musely prokázat, je, že věděl, že tam ty dokumenty jsou, a nemyslel si, že jsou odtajněné,“ dodal.

Trump na stránkách Truth Social napsal, že všechny dokumenty zabavené v Mar-a-Lago byly odtajněny.

„Měl stálý příkaz, že dokumenty vynesené z Oválné pracovny a odnesené do rezidence se považují za odtajněné,“ řekl Trumpův mluvčí Just the News. „Pravomoc utajovat a odtajňovat dokumenty má výhradně prezident Spojených států. Představa, že by nějaký úředník, který se ohání papíry a má pravomoc utajovat dokumenty delegovanou PREZIDENTEM, musel schvalovat odtajnění, je absurdní.“

Zdroj: theepochtimes.com