Bývalý prezident Donald Trump a jeho právníci se zamýšlí nad teorií, že agenti FBI mohli při provádění domovní prohlídky v jeho rezidenci Mar-a-Lago „podstrčit“ usvědčující důkazy. (Foto: Flickr)

Agenti FBI v pondělí vykonali příkaz k prohlídce v Trumpově domě v Palm Beach, což znamená, že soudce shledal dostatečně pravděpodobný důvod pro schválení prohlídky.

Agenti, kteří vyšetřovali prezidentské dokumenty, které si Trump vzal s sebou do Mar-a-Lago, včetně utajovaných materiálů, odvezli podle listu Washington Post z Mar-a-Lago 12 krabic s předměty poté, co Trump na začátku tohoto roku předal 15 krabic s materiály Národnímu archivu.

Trumpova advokátka Christina Bobbová listu sdělila, že z příkazu k prohlídce vyplývá, že FBI vyšetřuje možné porušení zákona o prezidentských záznamech a zákonů týkajících se nakládání s utajovanými materiály.

Trump dosud odmítal zveřejnit svou kopii příkazu k prohlídce, přestože by mohl poskytnout transparentní informace o tom, co agenti hledali.

Bobbová uvedla, že jí nebylo dovoleno prohlídku sledovat, jak je při takových operacích FBI běžné. Trump a jeho právníci se však této skutečnosti chopili, aby prosadili konspirační teorii, že FBI mohla něco „podstrčit“, aniž by na podporu svých tvrzení poskytli jakékoli důkazy.

„FBI a další lidé z federální vlády nedovolili nikomu, včetně mých právníků, přiblížit se k prostorám, které byly prohledávány a jinak prohledávány během razie na Mar-a-Lago,“ uvedl Trump na své sociální síti Truth Social.

„Všichni byli požádáni, aby opustili prostory, chtěli být ponecháni o samotě, bez svědků, kteří by viděli, co dělají, berou nebo, doufejme, že ne, ‚nastrkují‘. Proč DŮRAZNĚ trvali na tom, aby je nikdo nehlídal, aby všichni odešli? Obamu a Clintonovou nikdy ‚nepřepadli‘, navzdory velkým sporům!“

Bobbová, bývalá moderátorka pravicové televize OAN, která se připojila k Trumpovu právnímu týmu, v pondělí uvedla podobné tvrzení, pouze s odkazem na to, že jí nebylo umožněno prohlídku sledovat.

„Neexistuje žádná jistota, že něco nebylo nastrčeno,“ řekla Bobbová v rozhovoru a dodala: „Netvrdím, že to udělali.“

„V tuto chvíli si nutně nemyslím, že by šli až tak daleko, že by se snažili podstrčit informace, myslím, že si prostě vymýšlejí a přicházejí s čím chtějí, a tak budou muset postupovat, aby se skutečně pokusili obžalovat prezidenta, protože nic nemají,“ dodala.

Trumpova kolegyně, advokátka Alina Habba, řekla Fox News, že se také „obává, že něco podstrčili. Víte, kdo v tuto chvíli ví? Nevěřím vládě a to mě jako Američana velmi děsí“.

Zdroj: salon.com