Národní správa archivů a záznamů (NARA) v pátek reagovala na výroky bývalého prezidenta Donalda Trumpa, že bývalý prezident Barrack Obama si po skončení svého mandátu v roce 2016 odnesl z Bílého domu tajné záznamy. (Foto: Youtube)

„Prezident Barack Hussein Obama si ponechal 33 milionů stran dokumentů, z nichž velká část byla tajná. Kolik z nich se týkalo jaderné problematiky? Říká se, že hodně!“ uvedl Trump v pátečním prohlášení.

Trump zopakoval své tvrzení o Obamových prezidentských záznamech v příspěvku na sociální síti Truth poté, co FBI provedla bezprecedentní razii na jeho floridském pozemku, aby vyhledala tajné prezidentské dokumenty.

NARA vydala prohlášení, v němž Trumpova tvrzení vyvrací a uvádí, že Obamovy prezidentské záznamy uchovává výhradně podle zákona o prezidentských záznamech (Presidential Records Act, PRA).

„NARA přesunula přibližně 30 milionů stran neutajovaných záznamů do zařízení NARA v oblasti Chicaga, kde je spravuje výhradně NARA,“ uvedla NARA v prohlášení.

„Kromě toho NARA uchovává utajované Obamovy prezidentské záznamy v zařízení NARA v oblasti Washingtonu, D.C.“. V souladu s požadavky zákona PRA nemá bývalý prezident Obama žádnou kontrolu nad tím, kde a jak NARA uchovává prezidentské záznamy jeho administrativy.“

Stíhání NARA ohledně Trumpových záznamů

Není jasné, proč byl příkaz FBI a následná razie zapotřebí vzhledem k tomu, že Trump s NARA spolupracoval na vrácení prezidentských dokumentů.

V průběhu roku 2022 vydala NARA řadu prohlášení o Trumpových prezidentských záznamech, počínaje lednem, kdy hovořila o obdržení některých „papírových záznamů, které byly roztrhány bývalým prezidentem Trumpem“.

V jednom z prohlášení NARA uvedla, že Trumpovy prezidentské záznamy „měly být předány NARA z Bílého domu na konci Trumpovy administrativy v lednu 2021“.

V únoru NARA poznamenala, že Trump a jeho zástupci spolupracovali s NARA na převodu krabic se záznamy z nemovitosti Mar-a-Lago do Národního archivu.

Úředník NARA David Ferriero v únoru v souvislosti s Trumpovými záznamy uvedl, že NARA „usiluje o navrácení záznamů, kdykoli se dozvíme, že záznamy byly nesprávně odstraněny nebo nebyly řádně převedeny na oficiální účty“.

O pět měsíců později, 8. srpna, provedla FBI razii v Trumpově sídle Mar-a-Lago v Palm Beach, kde hledala prezidentské dokumenty.

Po nátlaku ministerstvo spravedlnosti požádalo soud o odtajnění zatykače, z něhož vyplynulo, že Trump je vyšetřován pro údajné porušení 18 USC 2071 – zatajení, odstranění nebo zmrzačení; 18 USC 793 zákona o špionáži – shromažďování, předávání nebo ztráta obranných informací; a 18 USC 1519 – zničení, pozměňování nebo falšování záznamů při federálním vyšetřování.

„Za prvé, všechno bylo odtajněno,“ uvedl Trump ve svém prohlášení.

„Za druhé, nemuseli nic ‚zabavovat‘. Mohli to mít kdykoli, aniž by si hráli na politiky a vloupávali se do Mar-a-Lago.“

Senátor Lindsey Graham (R-S.C.) vyzval ministerstvo spravedlnosti, aby „zveřejnilo informace o tom, proč byl příkaz k prohlídce nezbytný“, a uvedl, že „ministerstvo spravedlnosti musí vyložit karty na stůl“.

Trump a republikáni uvedli, že razie je příkladem „ozbrojování justičního systému“ proti politickému oponentovi úřadujícího prezidenta, který uvažuje o kandidatuře proti prezidentovi Joe Bidenovi v roce 2024.

Zdroj: theepochtimes.com