Bývalý prezident Donald Trump ve svém pátečním prohlášení nepopřel zprávu deníku Washington Post, podle které FBI prohledala jeho dům v Mar-a-Lago a našla v něm tajné dokumenty s informacemi o jaderných zbraních. (Foto: Flickr)

Místo toho znovu zaútočil na bývalého prezidenta Baracka Obamu a neopodstatněně ho obvinil z nezákonného uchovávání tajných dokumentů.

„Prezident Barack Hussein Obama uchovával 33 milionů stran dokumentů, z nichž většina byla tajná,“ řekl Trump. „Kolik z nich se týkalo jaderných zbraní? Říká se, že hodně!“

Na otázku, zda se zdá, že Trumpovo prohlášení potvrzuje, že při razii v Mar-a-Lago byly odhaleny jaderné dokumenty, odpověděl bývalý úředník ministerstva spravedlnosti: „Zní to tak.“

„Správná odpověď zní: ‚Nevzal jsem žádné tajné informace‘,“ řekl bývalý úředník, který si přál zůstat v anonymitě, aby mohl o tématu otevřeně hovořit.

Ten člověk dodal: „‚Slovo je…'“. To se mi líbí. Slovo od koho? Od jeho holiče?“

Dříve v pátek Trump vydal další prohlášení, které podle všeho zprávu Postu zpochybňovalo.

„Otázka jaderných zbraní je hoax, stejně jako Rusko, Rusko, Rusko byl hoax, dva impeachmenty byly hoax, Muellerovo vyšetřování byl hoax a mnoho dalšího. Zapojeni jsou do toho stejní slizcí lidé,“ uvedl v prohlášení.

Trumpovy veřejné komentáře přišly den poté, co generální prokurátor Merrick Garland oznámil, že ministerstvo spravedlnosti podalo návrh na odpečetění příkazu k prohlídce, na jehož základě FBI provedla razii v Mar-a-Lago.

Soudce následně nařídil, aby se ministerstvo poradilo s Trumpovými právníky a do pátku 15:00 SELČ soudu oznámilo, zda bývalý prezident bude s návrhem ministerstva spravedlnosti na odtajnění souhlasit, nebo proti němu vznese námitky.

Trump mezitím zavádějícím způsobem srovnává pátrání FBI po tajných záznamech v jeho domě na Floridě s Obamovým legálním přesunem záznamů z Bílého domu do Chicaga pro jeho prezidentskou knihovnu. Jak uvedl Insider, Obamovy záznamy byly zpracovány prostřednictvím Národního archivu, který je vlastní.

Zdroj: businessinsider.com