Belgický premiér Alexander De Croo možná prozradil, jak dlouho bude trvat evropská energetická krize. V pondělí novinářům řekl, že „příštích 5 až 10 zim bude obtížných“. (Foto: Flickr / ilustrační)

„Vývoj situace je v celé Evropě velmi obtížný,“ řekl De Croo belgické televizi VRT.

„V řadě odvětví je opravdu obtížné se s těmi vysokými cenami energií vypořádat. Pozorně to sledujeme, ale musíme být transparentní: příští měsíce budou obtížné, příští zimy budou obtížné,“ dodal.

Premiérovy komentáře naznačují, že nahrazení dovozu ruského zemního plynu by mohlo trvat roky, což by pro ekonomiku regionu znamenalo další ekonomickou zkázu v podobě energetické hyperinflace.

Evropa čelí historické energetické krizi, kterou ještě zhoršila ruská válka na Ukrajině (a západní sankce, které se vymstily). Kontinent je z hlediska svých energetických potřeb do značné míry závislý na Rusku, které dováží přibližně 40 % plynu NatGas. Ruské dodávky prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1 společnosti Gazprom, jehož kapacita činí pouhých 20 % a hrozí, že příští měsíc klesne na nulu, způsobily, že ceny NatGas a elektřiny tento týden dosáhly rekordních hodnot.

Evropské ceny NatGas se v pondělí vyšplhaly na rekordních 277 eur za megawatthodinu, což je přibližně 15násobek průměrné letní ceny. Leon Izbicki, komoditní analytik společnosti Energy Aspects Ltd., řekl agentuře Bloomberg, že pokud se v září zastaví tok plynu z NS1, ceny by mohly vzrůst až na 400 eur za megawatthodinu.

Komoditní reportér agentury Bloomberg Javier Blas zveřejnil na Twitteru mapu cen elektřiny v Evropě na den dopředu. Ceny označil za „do očí bijící, přičemž mnoho zemí stanovilo pro dnešní den rekordní hodnoty“.

Odklon od dodávek ruského plynu NatGas se devatenáctičlenné eurozóně vymstil. Německo, největší evropská ekonomika, může směřovat k recesi, která srazí na kolena zbytek kontinentu.

De Croo uvedl, že Belgie a eurozóna se musí „v těchto těžkých časech vzájemně podporovat“.

Pokud má premiér pravdu, temná zima v Evropě by mohla být každoročním jevem po celé toto desetiletí. Všeobecně optimistická představa, že blok dokáže letos nahradit veškerý dovoz ruského plynu Natgas, byla fraška a evropské domácnosti nyní musí platit neúměrně vysoké náklady na elektřinu, což miliony lidí uvrhne do energetické chudoby.

I když Německo přiznalo, že bylo strašnou chybou stát se tak závislým na levné ruské energii – jako na droze – jak dlouho bude trvat, než se Berlín vrátí ke svému dealerovi [Moskvě] pro zásoby a přeběhne od zbytku Evropy, protože nechce tuto zimu zmrznout ani zhroutit svou ekonomiku.

Zdroj: shtfplan.com