Turecko aktivuje podle plánu raketové obranné systémy S-400 získané z Ruska, jakmile příslušný vojenský personál dokončí výcvik, uvedl turecký ministr obrany ve čtvrtek.

USA navrhly Turecku, aby „zničilo, vrátilo, nebo se zbavilo“ ruských systémů protivzdušné obrany S-400. Uvedl to vysoce postavený zástupce amerického ministerstva zahraničí. Text prohlášení byl zveřejněn na webu úřadu.

„Dodávky S-400 jsou nepřijatelné, hrozí sankcemi. Je pravda, že doba sankcí (pozn. sankcí) není stanovena CAATSA (pozn. zákon o odporu nepřátelům Ameriky prostřednictvím sankcí). Je možné ještě dlouho mluvit o tom, kde budou sankce, jaká bude šířka a hloubka sankcí proti Turecku,“ uvedl zástupce na schůzce.

Poznamenal také, že Ankara má „svobodný výběr manévru“, aby se vrátila k jednacímu stolu. Jedinou podmínkou je vzdání se systémů Triumf. Zároveň jim USA vůbec nezavřely cestu k pořízení bakterie systémů Patriot, které odpovídají jejich potřebám na zajištění bezpečnosti, dodal také zástupce amerického ministerstva.

Neupřesnil však, jak probíhají tato jednání. Donald Trump během nedávné návštěvy tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana ve Washingtonu oznámil, že věří ve „vyřešení“ situace s nákupem ruských S-400.

Na této návštěvě však turecký prezident Ergodan oznámil, že Turecko neudělá ani krok zpátky.

Zdroj:  reuters.com