Vzhledem k tomu, že v Německu na Googlu prudce vzrostl počet dotazů na „palivové dřevo“ a Deutsche Bank předpovídá, že „dřevo se bude používat k vytápění, kde to bude možné“, varují nyní němečtí představitelé před extrémními opatřeními v oblasti přídělu energie a před potenciálními „extremisty“, kteří by mohli podnítit národní nepokoje kvůli zhoršující se situaci. (Foto: Twitter / ilustrační)

Pro začátek německý ministr hospodářství a vicekancléř Robert Habeck – který již dříve vyzval obyvatele, aby omezili vytápění, návštěvy sauny a sprchování – v pátek oznámil, že veřejné budovy v celé zemi nebudou smět na podzim nastavit vytápění na teplotu vyšší než 19 stupňů Celsia (66,2 F). Výjimku budou mít nemocnice a „sociální zařízení“.

V rozhovoru pro Suddeutsche Zeitung, jeden z největších deníků v zemi, Habeck uvedl, že nová nařízení budou součástí zákona o energetické bezpečnosti – a přidají se tak k dříve oznámeným zákazům vytápění soukromých bazénů.

Kromě toho se již nebudou v noci osvětlovat budovy a památky a dojde k omezení světelné reklamy – přičemž „více úspor je třeba také v pracovním prostředí“, dodal.

Habeckovo oznámení přichází jen několik dní poté, co šéf německého regulačního úřadu pro rozvodné sítě Klaus Müller uvedl, že německé rodiny budou muset snížit svou běžnou spotřebu energie o 20 %, aby se do prosince vyhnuly nedostatku plynu.

„Pokud nebudeme hodně šetřit a nebudeme si pořizovat další palivo, budeme mít problém,“ řekl minulý týden v rozhovoru pro Welt am Sonntag.

Situace se vyhrocuje, protože závislost bloku na ruské energii se dostává do konfliktu se sankcemi kvůli ruské válce na Ukrajině – což způsobuje prudký růst cen v souvislosti s poklesem dodávek ruského zemního plynu do Evropy.

Němečtí představitelé se mezitím připravují na občanské nepokoje.

Stephan Kramer, který vede domácí zpravodajskou službu v německé spolkové zemi Durynsko, v rozhovoru pro ZDF varoval, že „legitimní“ protesty kvůli energetické krizi by mohli „unést extremisté“ (a rozhodně ne jen rozzuření průměrní občané).

Kramer uvedl, že úředníci se připravují na protesty kvůli „nedostatku plynu, problémům s energiemi, potížím se zásobováním, možné recesi, nezaměstnanosti, ale také rostoucí chudobě až po střední třídu“, a dodal, že jejich jádrem by mohli být „extremisté“, mezi něž patří „boční myslitelé“, kteří se shromáždili proti pandemickým výlukám, a „pravicoví aktivisté“, kteří rozdmýchávají příspěvky na sociálních sítích.

„Pravděpodobně budeme konfrontováni s masovými protesty a nepokoji,“ pokračoval. „Máme co do činění s vysoce emotivní, agresivní a do budoucna pesimistickou náladou ve společnosti, jejíž důvěra ve stát, jeho instituce a politické aktéry je plná masivních pochybností.“

„Tato vysoce emotivní a výbušná nálada může snadno eskalovat, pokračoval šéf bezpečnostních složek a dodal, že střety v Covidu-19 by ve srovnání s nimi „pravděpodobně působily spíše jako dětská narozeninová oslava“.

Kramer nabízí případným účastníkům varování: Kramer varuje: „Dobře si rozmyslete, ke kterým protestům a demonstracím se připojíte, nebo se jich raději vůbec neúčastněte, abyste nepodporovali nepřátele demokracie.“

Zdroj: zerohedge.com