Nejvyšší německý představitel rozmetal lidi, kteří se možná chystají protestovat proti výpadkům dodávek energie, jako „nepřátele státu“ a „extremisty“, kteří chtějí svrhnout vládu. (Foto: Flickr)

Ministr vnitra spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko (NRW) Herbert Reul (CDU) prohlásil, že demonstranti proti povinné očkování a proti uzavírání budov si našli novou příčinu – energetickou krizi.

V rozhovoru pro německý zpravodajský server NT Reul prozradil, že německé bezpečnostní služby sledují „extremisty“, kteří plánují infiltrovat protesty a zinscenovat násilnosti, přičemž nepokoje jsou plánovány prostřednictvím aplikace pro zasílání zpráv Telegram, kterou se německé úřady již dříve pokusily zakázat.

„Z těch, kteří jsou venku, se to už dá vyčíst,“ řekl Reul. „Protestující už nemluví o koronaviru nebo očkování. Ale nyní zneužívají obavy a strach lidí v jiných oblastech. (…) Je to skoro něco jako noví nepřátelé státu, kteří se etablují.“

Navzdory zcela reálné hrozbě možných výpadků elektřiny, selhání rozvodné sítě a nedostatku plynu Reul prohlásil, že tyto záležitosti nahrávají „konspiračním teoriím“.

Není však žádnou „konspirační teorií“, že Němci po celé zemi panicky nakupují kamna, palivové dřevo a elektrické ohřívače, protože jim vláda sdělila, že ve veřejných budovách budou termostaty omezeny na 19 °C a že sportovní arény a výstavní haly budou tuto zimu využívány jako „vyhřívané prostory“, aby pomohly mrznoucím občanům, kteří si nemohou dovolit prudce rostoucí účty za energie.

Jak píše Remix News, obviňovat pravicové konspirační teoretiky z krize způsobené německými sankcemi vůči Rusku a sebevražednou závislostí na zelené energii je docela bohaté.

„Reul se stejně jako spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová snaží spojit pravicovou ideologii a protesty proti politice Covid-19 s případnými protesty v zimě.“

„Někteří představitelé pravice, jako například Alternativa pro Německo (AfD), sice zdůrazňují, že hlavní příčinou současné energetické krize jsou vládní sankce vůči Rusku, ale neobhajují „svržení“ vlády. Namísto toho zdůrazňovali potřebu obnovit provoz plynovodu Nord Stream 2, ukončit energetické sankce proti Rusku a prosazovat mírové řešení, které by ukončilo válku.“

Nedostatek energie a krize životních nákladů jsou skutečně problémy, které se týkají všech, bez ohledu na to, kde se nacházejí na politickém spektru.

Tvrdit, že lidé, kteří se v zimě starají o vytápění svých domovů a jídlo na stole, jsou všichni „nepřátelé státu“, je naprostá nehoráznost.

Jak jsme zdůraznili minulý týden, prezident durynského Úřadu na ochranu ústavy Stephan Kramer prohlásil, že nepokoje kvůli energetické krizi by vedle nepokojů proti blokádě vypadaly jako „dětská narozeninová oslava“.

„Masové protesty a výtržnosti jsou stejně myslitelné jako konkrétní násilné činy proti věcem a lidem, stejně jako klasický terorismus s cílem je svrhnout,“ řekl Kramer pro ZDF.

Zdroj: rmx.news