Čína ve čtvrtek zahájila nejnovější kolo válečných cvičení zaměřených na obklíčení a nátlak na Tchaj-wan v návaznosti na návštěvu předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na samosprávném ostrově tento týden, den poté, co odletěla a pokračovala ve svém asijském turné do Jižní Koreje. (Foto: Twitter)

Podle čínského deníku People’s Daily to zahrnovalo vyslání „stovek“ stíhaček velením PLA, aby vstoupily do vzdušného prostoru u severního, jihozápadního a jihovýchodního vzdušného prostoru ostrova, a to v okamžiku, kdy jsou tchajwanské obranné síly ve stavu zvýšené pohotovosti. Ve středu bylo hlášeno, že přibližně půl tuctu stíhaček narušilo „střední linii“ oddělující Tchajwanskou úžinu. Peking v podstatě slibuje, že je to jen začátek.

Ještě znepokojivější je, že Čína vypálila sérii balistických raket do vod u Tchaj-wanu, přičemž některé z nich přeletěly nad ostrovem. „Tchaj-wan potvrdil, že pevninská Čína ve čtvrtek odpoledne, den poté, co předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová opustila Tchaj-pej, odpálila 11 raket řady Dongfeng do vod severně, jižně a východně od ostrova,“ píše South China Morning Post.

„Ostrovní ministerstvo obrany uvedlo, že 11 raket řady DF bylo odpáleno mezi 13.56 a 16.00 hodinou. Je to poprvé, co nad ostrovem přeletěly rakety z pevniny.“

Tchajpejské ministerstvo obrany tuto závažnou provokaci okamžitě odsoudilo: „Ministerstvo obrany odsoudilo iracionální akce, které podkopávají mír v regionu,“ uvádí se v prohlášení. Tchaj-wan dále vyzval Peking, aby byl „zdrženlivý“.

Tchajwanská média informují o bezprecedentním přeletu raket nad ostrovem:

Mluvčí velitelství Východního divadla Lidově osvobozenecké armády (PLA) Shi Yi odpoledne oznámil, že raketové síly velitelství Východního divadla PLA zahájily „multiregionální a multimodelové cvičení“ ve vodách u pobřeží východního Tchaj-wanu, uvádí čínská státní televize CCTV. Ši prohlásil, že všechny řízené střely „přesně zasáhly své cíle“.

Mezi oběma armádami již došlo k incidentu „zblízka“:

Již dříve [tchajwanská armáda] odhalila podezření, že nad ostrovy Kinmen, tchajwanským územím u jihovýchodního pobřeží Číny, létaly čínské bezpilotní letouny, a vypálila světlice, aby je zahnala.

Generálmajor Čang Zon-sung z vojenského velitelství obrany Kinmenu sdělil tiskové agentuře Reuters, že čínské bezpilotní letouny přiletěly ve dvojici a do oblasti Kinmenu vlétly dvakrát ve středu večer, přibližně ve 21:00 (13:00 SEČ) a 22:00 (14:00 SEČ).

Poté byly vystřeleny varovné světlice: „Okamžitě jsme vystřelili světlice, abychom je varovali a odehnali. Poté se otočili. Dostali se do naší zakázané oblasti, a proto jsme je rozehnali,“ uvedl tchajwanský generál.

Zatímco Čína rychle zahájila pohotová cvičení, když Pelosiho letadlo letectva – údajně s doprovodem amerických stíhaček – přistálo v Tchaj-peji na začátku tohoto týdne, ve čtvrtek začíná rozsáhlejší cvičení ostré střelby kolem celého ostrova, které má trvat pět dní.

Následujících pět dní bude zahrnovat cvičení ostré střelby a raketové zkoušky v okolí ostrova na těchto údajných místech, jak podrobně uvádějí čínské státní sdělovací prostředky.

Čína je mezitím rozzuřená kvůli prohlášení skupiny sedmi států (G7) z předchozího dne, které odsoudilo její vojenská cvičení. Skupina G7 varovala Peking, aby návštěvu Pelosiové nevyužíval jako „záminku k agresivní vojenské aktivitě v Tchajwanském průlivu“.

Na protest čínský ministr zahraničí Wang I během posledních hodin zrušil summit, který se měl konat tváří v tvář jeho japonskému protějšku. Současně se v místních médiích objevují zprávy o zvýšeném počtu kybernetických útoků proti tchajwanským vládním internetovým stránkám.

Zdroj: zerohedge.com