„Svět dnes stojí před volbou mezi demokracií a autokracií,“ prohlásila předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová během svého krátkého středečního ranního setkání s tchajwanskou prezidentkou Tsai Ing-wen poté, co noc předtím přiletěla do Tchaj-peje letadlem Air Force. (Foto: Twitter)

„Americké odhodlání zachovat demokracii zde na Tchaj-wanu i na celém světě zůstává neochvějné.“

Ve středu již odletěla, a to uprostřed probíhajících vojenských cvičení čínské PLA obklopujících samosprávný ostrov z mnoha stran, která jsou výsledkem její návštěvy, kterou Peking ostře odsoudil, přičemž ministerstvo zahraničí přes noc varovalo, že USA „za to zaplatí“.

Tchaj-wanská Tsai při setkání s Pelosiovou ze své strany uvedla: „Tváří v tvář záměrně zvýšeným vojenským hrozbám Tchaj-wan neustoupí, budeme pevně hájit suverenitu našeho národa a nadále držet linii obrany demokracie.“

Tsai udělila Pelosimu během přímého přenosu z prezidentského paláce nejvyšší demokraticko-ostrovní civilní vyznamenání s názvem Řád příznivých mraků se zvláštním velkým kordonem.

Tchajwanská prezidentka popsala, že to „představuje jejich [tchajwanskou] vděčnost Pelosiové a přání pokračovat v rozvoji americko-tchajwanských vztahů prostřednictvím další spolupráce“. Pelosiová později na Twitteru napsala, že jde o „symbol silného a trvalého amerického přátelství“.

Čínské ministerstvo národní obrany ve svém posledním prohlášení uvedlo: „Takový čin se rovná uzavření Tchaj-wanu ve vzduchu a na moři, takový čin pokrývá území a teritoriální vody naší země a vážně porušuje územní svrchovanost naší země,“ podle slov kapitána Ťien-čchang Jü.

Součástí cvičení PLA, které je naplánováno na čtvrtek, bude cvičení „ostré střelby“ v okruhu 12 námořních mil (22 km od tchajwanského pobřeží. The Hill poznamenává, že půjde o „největší cvičení zaměřené na Tchaj-wan od roku 1995, kdy Čína při rozsáhlém cvičení odpálila rakety, aby dala najevo svou nespokojenost s návštěvou tehdejšího tchajwanského prezidenta Lee Teng-huie v USA“.

Tchaj-wan již obvinil Čínu z narušení svých teritoriálních vod při cvičeních, která začala bezprostředně po přistání Pelosiové v Tchaj-peji předchozího večera.

Mezitím se v průběhu středy projevovalo další rozhořčení Číny, přičemž mluvčí čínského ministerstva zahraničí Hua Chunying na plánovaném brífinku pro média avizovala další následky a tresty, které přijdou.

„Pokud jde o konkrétní protiopatření, mohu vám říci, že budou zahrnovat vše, co by zahrnovat měla,“ řekla Hua. „Příslušná opatření budou pevná, rázná a účinná a americká strana a síly usilující o nezávislost Tchaj-wanu je budou nadále pociťovat.“

Prohlášení ve státním deníku Global Times prohlásilo, že „střední linie“ oddělující Tchajwanskou úžinu již nebude uznávána.

„Společné vojenské cvičení Čínské lidové osvobozenecké armády (PLA) kolem ostrova Tchaj-wan pokračovalo ve středu společnou blokádou, útokem na moře a pozemním a leteckým bojovým výcvikem, zahrnujícím použití moderních zbraní včetně stíhaček J-20 stealth a hypersonických raket DF-17 poté, co cvičení začala v úterý večer, kdy na ostrově přistála předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová, což vážně narušuje svrchovanost Číny,“ uvádí se v provokativním prohlášení.

„Cvičení jsou bezprecedentní, neboť se očekává, že konvenční rakety PLA poprvé přeletí nad ostrovem Tchaj-wan, že síly PLA vstoupí do oblasti do 12 námořních mil od ostrova a že tzv. střední linie přestane existovat, uvedli odborníci s tím, že úplným obklíčením Tchaj-wanu PLA zcela zablokuje ostrov, čímž demonstruje absolutní kontrolu čínské pevniny nad tchajwanskou otázkou,“ dodává publikace.

Zdroj: zerohedge.com