Evropská komise (EK) v pondělí navrhla, aby členské státy Evropské unie (EU) zavedly více cestovních omezení v boji proti šíření nových variant koronaviru. (Foto: Pixabay)

EK vyzvala země, aby posílily testování a karanténní opatření pro cestující v době, kdy v eurobloku panují obavy spojené s výrobou a dodávkou vakcín proti onemocnění COVID-19 i s možným přeplněním nemocnic pacienty, jejichž infikovali přenositelnější varianty viru.

"Start očkovací kampaně v EU spustil začátek konce pandemie (epidemie, pozn. red.). Ve stejnou dobu se objevily nové, přenositelnější varianty viru. V současnosti je v mnoha členských státech velmi vysoký počet nových infekcí. A také je zde naléhavá potřeba snížit riziko infekcí souvisejících s cestováním pro zmírnění zátěže na přetížené systémy zdravotní péče," vyjádřil se eurokomisař pro spravedlnost Didier Reynders.

Mezi novými opatřeními, které musí nejprve členské státy schválit, je například tmavočervená barva na pandemické mapě EU. Barva podle Reynderse zvýrazňuje oblasti, kde míra nových potvrzených případů za uplynulých 14 dní představuje 500 a více na 100 tisíc obyvatel. Pokud by tato barva na mapě byla již nyní, 10 až 20 zemí by ji na svém území, zcela nebo z části, již mělo, konstatoval eurokomisař.

EK "důrazně nedoporučuje" cestování, které není nezbytné. Podle Reynderse komise považuje za nezbytné, aby se lidé, jejichž cestování je nezbytné a přicházejí z tmavě červených zón, nechali před odjezdem testovat a podstoupily karanténu, "pokud tato opatření nebudou mít nepřiměřený dopad na výkon jejich základních úkolů".

"Navrhujeme přísnější opatření pro tmavočervené oblasti, protože musíme uznat vysokou úroveň případů," doplnil a upozornil, že uzavření hranic nepomůže, ale společná opatření ano.

Komise rovněž navrhla, aby cestující přijíždějící ze zemí mimo EU povinně absolvovali testování na koronavirus, a to před odjezdem i po příjezdu, povinně šli do karantény na maximálně 14 dní a předali data na trasování kontaktů.

AC24.cz je také na  Facebooku Twitteru Telegramu a   GAB.

Zdroj:  latimes.com