Nancy Pelosiová dorazila do Jižní Koreje a pokračuje ve svém asijském turné – nyní za sebou zanechává napjatou situaci na Tchaj-wanu, kde čínské jednotky PLA obkličují ostrov cvičnou palbou – ale jihokorejský prezident Yoon Suk-yeol se s ní nesetká. (Foto: Flickr)

Měl sice předem naplánovanou „dovolenou“, která byla předem oznámena, ale v regionu se rozšířily spekulace, že to byl záměr (vzhledem k tomu, že před několika týdny se objevily zprávy, že by mohla jet na Tchaj-wan), aby se Soul vyhnul přivolání hněvu Číny.

Dokonce i ministr zahraničí Park Jin je shodou okolností mimo zemi – takže ani setkání Pelosi s nejvyšším diplomatem země se konat nebude.

Pelosiová je jako předsedkyně Sněmovny reprezentantů druhou v pořadí na post prezidenta USA. Namísto setkání s hlavou jihokorejského státu se místo toho pozdraví s předsedou Národního shromáždění Kim Jin-pyoem a vůdci vládnoucí konzervativní Strany lidové moci spolu s opoziční Demokratickou stranou Koreje.

Podle listu Korea Times jsou představitelé Soulu až příliš opatrní a nervózní z načasování návštěvy Pelosiové.

„Na pozadí prohlubujícího se americko-čínského soupeření Čína pohrozila vojenskými akcemi a to by mohlo vyvolat odvetnou reakci USA, která by nakonec ovlivnila Jižní Koreu, a to kvůli spojenectví Jihu s USA,“ cituje publikace ředitele Institutu americko-čínské politiky na univerzitě Ajou Kima Heung-kyu.

Jedná se o první návštěvu Pelosiové v Jižní Koreji od roku 2015 a očekává se, že bude tuto zemi povzbuzovat k prohloubení podpory Washingtonu při posilování koordinace mezi regionálními partnery a spojenci v boji proti čínské agresi.

Zatím, kdy napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem prudce roste, a to i s příslibem Pekingu, že USA „za to zaplatí“ – Jižní Korea naléhá na dialog a klid, přičemž v prohlášení prezidentské kanceláře se ujišťuje: „Postoj naší vlády je udržovat úzkou komunikaci s příslušnými stranami … na základě toho, že mír a stabilita v regionu prostřednictvím dialogu a spolupráce jsou důležité.“

Prohlášení rovněž přivítalo Pelosiovou a vyjádřilo naději na „mnoho úspěchů“ uprostřed schůzek, které jsou během jejího pobytu naplánovány.

Zdroj: zerohedge.com