Americká armáda minulý víkend provedla cvičení simulovaných útoků hypersonickými raketami ve třech velkých městech. (Foto: Twitter)

Podle serveru Military Times se cvičení zúčastnily stovky příslušníků armády a místních, státních a federálních záchranářů, kteří předpokládali raketové údery v New Yorku, Chicagu a Filadelfii.

Simulace zahrnovala reakci na raketový úder, který „zřítil konstrukce Lincoln Financial Field“ ve Filadelfii „a vykolejil vlak na kolejišti CSX, což vyvolalo únik chlóru, který se rychle šíří“.

Scénář cvičení, který Pentagon nazývá „nejhorším dnem Ameriky“, zahrnoval „neznámé kontaminanty“, které se po útocích rozšířily po metropolích.

Příslušníci Michiganské národní gardy a další zapojení do cvičení byli vybaveni výstrojí pro „detekci a dekontaminaci jaderných, biologických, chemických a radiologických látek“.

Přibližně 150 osob, které se akce zúčastnily, dostalo falešná zranění a projevily se u nich falešné příznaky simulovaného útoku, aby si respondenti mohli procvičit své techniky a taktiku.

Jak uvedl deník Military Times, „scénář se mohl zdát až příliš reálný“ pro „tisíce obyvatel Filadelfie, kteří viděli vojenské vrtulníky prolétávající nízko nad městem a vodní plavidla řítící se po řece Delaware“.

„Je to příležitost trénovat na vlastní kůži s jedněmi z nejlepších prvních záchranářů na světě, kteří to dělají den co den,“ řekl plukovník Národní gardy Chris McKinney, náčelník štábu TF46.

Akce se zúčastnily státní gardy z Alabamy, Kalifornie, New Yorku, Indiany, Louisiany, Montany, New Jersey, Pensylvánie a Tennessee.

Zapojila se také Severní armáda USA, Armádní záloha a Pobřežní stráž.

Příslušníci gardy reagovali v „zásahových zónách“ a simulovali chemickou, biologickou, radiologickou a jadernou (CBRN) detekci testováním materiálů a hraním rolí obětí.

Městské metro bylo využito k testování komunikačního zařízení v podzemí a k simulaci pátrací a záchranné akce, zatímco ostatní připravovali přistávací zóny a organizovali evakuaci obětí.

Po skončení prvotní reakce pracovaly po boku vojáků gardy skupiny civilistů, které obsluhovaly místa hromadné dekontaminace.

Další účastníci cvičení „pracovali v maketách trosek na záchraně uvězněných hráčů, stejně jako při zřícení velkých budov po takovém raketovém útoku“.

Simulace se konala jen několik dní před úterní kontroverzní cestou předsedkyně Sněmovny reprezentantů demokratů Nancy Pelosiové (Kalifornie) na Tchaj-wan.

Před touto návštěvou Čína zveřejnila záběry z testu hypersonické rakety, což mnozí považovali za vzkaz kongresmance.

Den před jejím příjezdem Čína zveřejnila další vojenské video.

Zdroj: militarytimes.com