STOCKHOLM – Mnoho studií již poukázalo na nebezpečí „věčných chemikálií“ známých pod zkratkou PFAS. (Foto: Flickr)

Perfluorované a polyfluorované látky tvoří velkou skupinu chemických látek vyrobených člověkem. Nedávná studie potvrdila nebezpečné množství těchto chemikálií v dešťové vodě po celém světě.

Tyto chemické látky se označují jako „perpetuum mobile“, protože se ve volné přírodě nemohou odbourat. Lze je nalézt i po stovkách let.

Výrobky, které obsahují PFA, se vyznačují nepřilnavostí, odpuzováním skvrn nebo vody, takže je běžně najdeme v předmětech pro domácnost, jako jsou obaly na potraviny, voděodolné oděvy, obuv, nádobí a elektronika.

Jak ale nyní uvádí Euronews, vědci ze Stockholmské univerzity je objevili i v dešťové vodě na většině míst naší planety, včetně neobvyklých míst, jako je Tibetská náhorní plošina a Antarktida.

Jejich míra tolerance pro lidské zdraví se v průběhu desetiletí rapidně snížila, protože mnoho dalších studií prokázalo přímou souvislost s mnoha nemocemi, jako je rakovina ledvin, rakovina varlat, onemocnění štítné žlázy, neplodnost, nízká porodní hmotnost po narození, opožděný vývoj dítěte a mnoho dalších.

Podle Iana Cousinse, hlavního autora studie a profesora na katedře environmentálních věd Stockholmské univerzity, není dešťová voda kdekoli na světě vhodná k pití kvůli vysokému obsahu látek PFOA, které jsou přímo spojovány s rakovinou. Přestože mnoho lidí není odkázáno na její pití, zásobuje některé zdroje pitné vody.

Na základě nedávných studií mnozí volají po přísnější kontrole těchto chemických látek ve výrobě. Odborníci poukazují na to, že není možné, aby podniky ekonomicky prosperovaly a zároveň znečišťovaly vodu a ohrožovaly zdraví celého lidstva.

Zdroj: euronews.com